Kínai keresztút Rómában
"Az erőszak nem megoldás a problémákra, ezeket csak súlyosbítja" - mondta Tibetről a tegnapi általános audiencián XVI. Benedek, akinek felszólalását virágvasárnap óta sürgették a Vatikán falain kívülről és a kúrián is.
A Kínával való feszült kapcsolatok rendezésének szakaszában - a pápa tavaly májusban intézett levelet a kínai néphez, ez sem szakította meg azonban a Róma által el nem ismert pekingi püspökválasztást - a Szentszék óvatos politikát követ. Annál is inkább, mivel az idén a nagypéntekesti meditációkat Hongkong érseke írta, és Joseph Zeng bíboros szövegét kínai illusztrációk kísérik, amelyeken Krisztusnak és tanítványainak, Pilátusnak és a római katonáknak is kínai arcvonása, kínai ruhája van. A 14 stációhoz írt gondolatok Kínát nem említik, szó van viszont évszázadunk élő mártírjairól, és az egyházat még ma is kínzó üldözésről. Egyértelmű a kínai földalatti egyházra való utalás, és az sem enyhít a Pekingnek szánt üzeneten, hogy a szöveget nem maga a pápa írta, hiszen a meditációk szerzője a mindenkori egyházfőt képviseli, ahogyan az akkor még Ratzinger bíboros tette - a gégemetszés miatt néma II. János Pált helyettesítve - 2005 húsvétján. Azóta már pápaként is a harmadik nagyhetet vezeti XVI. Benedek, aki ma/csütörtök délután az utolsó vacsorát és az apostolok lábmosását idézi fel a Lateráni Szent János-bazilikában.
A Via Crucis keresztútja péntek este negyed tízkor indul a mécsesekkel megvilágított Colosseumtól egészen az amfiteátrummal szembeni ókori templom teraszáig. Vatikáni hírek szerint a pápa most is az utolsó három stáción viszi a keresztet. Szombat este a Szent Péter-bazilikában a pápa vezeti a húsvéti virrasztást, vasárnap délben pedig urbi et orbi áldását adja. Ezzel egy időben Rómában már április 2-ra, II. János Pál halálának harmadik évfordulójára készülnek, április 19-én pedig XVI. Benedek pápává választását ünneplik. Április 16-án Ratzinger a 81. születésnapját az USA-ban ünnepli, ahol egyhetes látogatásán az ENSZ-ben is felszólal.