Csökkenő GDP-növekedés

Elsősorban a világgazdasági körülmények romlása, az amerikai és az EU tagországok növekedési kilátásainak romlása, valamint a hitelpiaci zavarok miatt a GDP Magyarországon az idén várhatóan csak 2,4 százalékkal nő,  szemben a novemberben prognosztizált 2,8 százalékkal, az infláció  pedig 5,9 százalék lesz a korábban várt 4,8 százalék helyett -  ismertette Veres János pénzügyminiszter szerdán a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

Hozzátette: szűkül a magyar export lehetősége is, ezért a korábban várt 12,9 százalékkal szemben várhatóan 11,5 százalékkal bővülhet az idén a kivitel.

Megerősítette, hogy az államháztartás ESA és GFS szerinti hiánya nem változik a korábban prognosztizálthoz képest, az uniós szabványok szerint számított ESA-hiány a GDP 4 százaléka, a GFS- hiány önkormányzatokkal 4,4 százalék lesz.

Veres János a külpiaci helyzetet elemezve elmondta: Magyarország legfontosabb exportpiacain, Németországban, Olaszországban romlottak a növekedési kilátások. Az eurózónában a GDP idei bővülésére  vonatkozó korábbi előrejelzés 2,2 százalék volt, amit februárban 1,8 százalékra mérsékeltek, míg az inflációs előrejelzés a tavaly novemberi 2,1 százalékról az idei februári prognózis szerint 2,6 százalékra emelkedett éves szinten 2008-ra. Németországban a GDP  korábban 2,1 százalékra várt bővülését februárban 1,6 százalékra  mérsékelték, az inflációs előrejelzést viszont az előző 2  százalékról 2,3 százalékra emelték fel.

A tárca azzal számol, hogy a bruttó átlagkeresetek a konvergenciaprogramban szereplő 5,4 százalék helyett 7 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 5,2 százalék helyett 6,3 százalékkal  emelkednek. Összességében a reálbérek a konvergenciaprogramnak  megfelelően várhatóan 0,4 százalékkal nőnek az idén.

A pénzügyminiszter elmondta: a magasabb infláció magasabb adó- és járulékbevételeket hoz, ugyanakkor a reálkeresetek növekedésével együtt a nyugdíjak esetében is emelkedést eredményez. A magasabb bérpálya és infláció 30 milliárd forintos többletterhet jelent majd  a nyugdíj-kifizetéseknél a központi büdzsének, míg a közszférában a bérek megemelkedése 10 milliárd forint többletkiadást okoz.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a módosított makropálya mennyiben változatja meg a jövő évre vonatkozó adó-elképzeléseket, a miniszter kifejtette: az ez év március 9-i népszavazás hatása, az újabb népszavazás esetleges kockázata, a nemzetközi pénzpiacokon bekövetkezett fejlemények, valamint az állampapírpiacon az utóbbi hetekben tapasztalt események módosítják azt a mozgásteret, amelyben a kormány gondolkodhat az adóreform kapcsán. Elmondta, ezek együttes hatása elérheti a 100 milliárd forintot is, vagyis ennyivel szűkülhet az adóteher-csökkenés korábban elképzelt nagysága.

Korábbi nyilatkozatok szerint a következő évi adó- és járulékmérséklések révén 200-250 milliárd forinttal csökkentek volna a terhek.

Veres János nyomatékosította, a kormány határozott abban a tekintetben, hogy csupán annyival lehet mérsékelni az adó- és járulékterheket, hogy az ne veszélyeztesse a konvergenciaprogramban 2009-re előírt, uniós normák szerinti 3,2 százalékos államháztartási hiány elérését.

(forrás: MTI)

Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón
Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.