A szocialisták készek a lépésváltásra
Tegnap megerősítette a lapunk keddi számában megjelent információt a szocialisták frakcióvezetője: Lendvai Ildikó a Stop című online lapnak adott nyilatkozatában közölte, hogy újra kell gondolni a pénztártörvényt. Mint mondta, a mai politikai légkörben nem lehet arra számítani, hogy a magánbefektetők jó ajánlattal jelentkezzenek a rendszerbe. Ezt az elemet tehát mindenképpen újra kell gondolni. Úgy vélte, a biztosítási reform lelkét, miszerint egy nagy állami szervezet helyett területi pénztárak gondoskodjanak a biztosítottakról, életben lehet tartani. A politikus megjegyezte: könnyen lehet, hogy a pénztárakat állami tulajdonban kell tartani.
Mintegy válaszul, az Index internetes hírportálnak nyilatkozva Kóka János, az SZDSZ elnöke azt mondta, hogy "ha a kormány elbizonytalanodna a reformokban, az helyrehozhatatlan károkat okozna. Ha a Fidesz újabb népszavazást kezdeményez az egészségügy ellen, fel kell venni a kesztyűt, és meg kell nyerni azt. Ha nincs reform, nincs értelme a koalíciónak" - tette hozzá.
A csütörtöki koalíciós egyeztetés előtt Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője csak anynyit mondott: pártja is észlelte, megkerülhetetlen a törvény sorsáról való eszmecsere, de még nincs kialakult testületi álláspont. Így azt sem tudta kommentálni, mi van, ha oda az összes szabad demokrata alapcél a törvényben. A kisebbik koalíciós párt ügyvivői két nap múlva ülnek össze - mondta.
Eközben folyik a népszavazás következményeinek "elvarrása" is. - Egyelőre a házi-gyermekorvosok vizitdíj-kompenzációját fogják a praxisok között szétosztani - jelentette be Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kedden délelőtt, miután egyeztetett a kormányfővel a vizitdíj eltörlése utáni teendőkről. Ez az összeg azonban mindössze havi 280 millió forint. S bár délután a szakminiszter találkozott a szakmai szervezetek képviselőivel, hogy közösen találjanak megoldást a vizitdíj eltörlésével járó problémákra, a fórum érdemi megállapodás nélkül ért véget.
- A résztvevők egy hét múlva újra találkoznak, s akkorra a miniszter javaslatot vár arra, hogy miként lehet mérsékelni az indokolatlan orvos-beteg találkozások számát - mondta lapunknak Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója.
A kormányfő Hiller István oktatási és Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel, a népszavazással érintett két terület tárcavezetőjével találkozott tegnap a Parlamentben. Az elvesztett pénz lehetséges kompenzálásáról óvatosan fogalmaztak: Hiller István kiemelte, hogy az állami szerepvállalás nő a közoktatásban. A felsőoktatásban meg kell tartani azt a reformintézkedést, amely lehetővé teszi, hogy a legjobban tanuló 15 százaléknyi költségtérítéses hallgató ingyenes állami képzésben részesüljön, ahonnan a legkevésbé jó 15 százalék viszont a fizetős kategóriába kerül.