Béke a "zöld vonalon" belül
Elbeszélgetnek, s olykor a másik csoport ünnepein is részt vesznek, bár külön iskolát üzemeltetnek és a faluban, s persze máshová járnak imádkozni. Amikor azonban a három évtizedes ciprusi konfliktus politikai megoldására terelődik a szó, a dolgok bonyolódnak.
A kettéosztott sziget egyesítésének reménye ismét felcsillant az elmúlt hetekben, mivel Demetrisz Hrisztofiasz, Ciprus február végén megválasztott elnöke nagy lendülettel látott a kérdés megoldásának. A múlt heti brüsszeli EU-csúcson azon serénykedett, hogy meggyőzze partnereit a megoldás iránti elkötelezettségéről, itthon pedig előkészületek történtek a Mehmet Ali Talattal, a csupán Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság vezetőjével való március 21-re kitűzött találkozóra.
Pila Ciprus egyetlen olyan falva a történelmi "zöld vonalán" belül, ahol békében élnek egymással a görög és török ciprusiak, úgy, mint az 1974-es török invázió előtti időkben az egész szigeten. A falu érdekessége a főtér, amelynek egyik oldalán egy piros-fehér török, míg a túloldalon egy kék-fehér görög kafeneio (kávézó) van, ahol napközben ráérő idős férfiak múlatják az időt. Együtt játsszák a Közel-Keleten tipikus "távlit" kávéznak komótosan, s megvitatják a napi aktualitásokat.
A főtérre idelátszik a naponta ötször imára hívó mecset minaretje, a másik irányban az impozáns ortodox templom, s délre a Földközi-tenger látványa tárul elénk. A tér közepén tiszteletet parancsolóan emelkedik az ENSZ-őrtorony, ahol jelenleg a békefenntartó alakulat szlovák katonái ügyelnek a rendre, akik nem mulasztották el e sorok íróját sem megróni azért, mert néhány emlékképet készített a téren (az ütközőzónán belül ugyanis mindenütt tilos fényképezni). A falut "felülről" is figyelik, az északi hegyoldalon a piros-fehér zászlóval díszített török őrtornyokban is katonák strázsálnak. A majd kétezer lelket számláló Pila lakossága azonban megosztott a közelgő Hrisztofiasz-Talat tárgyalást illetően.
- Nagyon várjuk a pénteki találkozót, de kétlem, hogy bármilyen eredményre vezetne. Úgy tűnik, Hrisztofiasz eltökélt, s Európa-szerte elismert, de Törökországtól függ minden - mondta a görög ciprusi Petrosz Anthiasz, a falu főterén lévő élelmiszerüzlet tulajdonosa.
Pár méterrel arrébb, a görög kávézóban a 74-éves Krisztosz Filippou is hasonlóképpen vélekedik: - Igaz, hogy Hrisztofiasz az új elnök, s lesz egy újabb találkozó, de már nem érdekel a politika. Belefáradtunk a sok tárgyalásba, s aztán a végén minden maradt a régiben. Ankara a probléma, nincs semmi gond a török ciprusiakkal. Hogyhogy itt a faluban együtt tudunk élni, s a szigeten miért nem? Ha Törökország akarná a megoldást, akkor rövid időn belül meg tudnánk egyezni, különben még további 34 évig így folytathatjuk - mondta.
Nezdet Enver, a pilai török ciprióta közösség vezetője azonban úgy véli, hogy a török kormánynak igenis érdeke a ciprusi kérdés mielőbbi megoldása Ankara európai uniós ambíciói miatt, s ezúttal lát esélyt a megoldásra. Feltéve persze, ha a felek "ugyanazt a nyelvet beszélik".
Pila (Ciprus), 2008. március