Moszkva beadja a derekát - Győzött a rakétaelhárítás amerikai terve?
Tekintse meg infografikánkat a rakétapajzsról>>>>
Moszkva továbbra is ellenzi, Washington továbbra is szorgalmazza a Cseh- és Lengyelországba telepítendő rakétaelhárító-rendszer tervét. A Fehér Ház szerint iráni rakéták ellen védelmet nyújtó, a Kreml szerint Oroszország ellenőrzésére szolgáló objektumok ügyében nem volt áttörés, mégis olyan hangulata volt a sajtótájékoztatónak, mintha a hatórás, a tervezettnél hoszszabb tárgyaláson látványos egyezségre jutottak volna.
Szergej Lavrov hasznosnak nevezte a közelebbről nem részletezett amerikai javaslatot, amely az orosz külügyminiszter szerint azt mutatta, hogy az Egyesült Államok figyelembe vette az orosz aggályokat. - Bízunk abban, hogy a megbeszélések után ezt az írásos javaslat is tükrözni fogja - monda Lavrov, akinek nyilatkozata közvetve azt sugallta, hogy Moszkva lényegében tudomásul vette a rakétaelhárítórendszer amerikai tervét. (Gates pedig egy kérdésre megerősítette, hogy a szükséges összeg is rendelkezésre áll a megvalósításhoz.)
Az orosz védelmi miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az alapvető álláspontok nem változtak, ám Anatolij Szergyukov mégis optimistán tette hozzá, hogy olyan javaslatokat hallottak, amelyeket érdemes megfontolni, így a tárgyalások szakértői szinten folytatódnak.
A "bizalom", "együttműködés", "átláthatóság" kulcsszavakkal ékesített sajtótájékoztatón épp csak az ezt alátámasztó javaslatok nem hangzottak el. (Nem részletezték azt a levelet sem, amelyet George W. Bush küldött orosz kollégájának. Vlagyimir Putyin hétfőn "fontos dokumentumnak" nevezte az amerikai elnök levelét.)
- Egyetértünk a terrorizmus elleni harcban, illetve abban is, hogy minden ország, amely békés célra kívánja felhasználni az atomenergiát, hozzájuthasson a fűtőanyaghoz - jelentette ki Rice, utalva ezzel az észak-koreai és iráni atomprogramra, mely utóbbi megítélésében sem ért teljesen egyet Moszkva és Washington.
Ahogyan Koszovó kérdésében sem. Lavrov ismételten törvénytelennek minősítette az albán többségű tartomány függetlenségének egyoldalú februári kikiáltását, amely nyomán, szavai szerint, egyelőre semmi garancia nincs a szerb kisebbség jogainak biztosítására.
Szintén csak a tárgyalások folytatásában egyeztek meg a stratégiai támadófegyverek korlátozásáról szóló megállapodás ügyében. A jelenleg érvényes szerződés jövő év decemberében jár le.