Riporterek Határok Nélkül: bojkott az olimpia nyitóünnepségén
A teljes olimpia bojkottja már nincs napirenden, hiszen a sportolókat nem szabad lehetetlen helyzetbe hozni - hangsúlyozta Robert Ménard, a párizsi székhelyű szervezet főtitkára a France Info hírrádiónak adott interjújában. Bernard Kouchner francia külügyminiszter szerint megfontolandó a javaslat, amelyet az európai uniós külügyminiszterek jövő heti szlovéniai találkozóján megvitatásra elő fog terjeszteni kollégáinak.
A francia diplomácia vezetője szerint a megnyitó bojkottja kevésbé negatív, mint a teljes olimpiai játékoké. Ez utóbbi ötletet Párizs nem támogatja. A külügyminiszter sajtótájékoztatóján azt is megjegyezte, hogy a megnyitó bojkottjáról szóló javaslat még annyira friss, hogy nem élvezi a francia kormány támogatását. "Miért ne vizsgálnánk meg a kérdést" - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy "amennyiben lesz egy ilyen javaslat, az csakis európai lehet".
Kouchner szerint a kínai hatóságoknak először is a nemzetközi sajtó szabad bejutását kell lehetővé tenniük Tibetbe, mert "tudnunk kell", hogy mi történik a régióban. "Kínai barátaink elismerték az emberi jogok univerzalitását, így a tájékoztatás jogának szabadságát is tiszteletben kell tartaniuk" - tette hozzá Kouchner.
A Riporterek Határok Nélkül a szervezet főtitkára szerint a világ politikusait szeretné felelősségükre ráébreszteni. Ménard úgy véli, hogy az olimpia nyitóünnepségének politika bojkottja "határozott jelzés lehetne" a kínaiak felé, de nem akadályozná meg a sportolók részvételét, és nem rontaná el a sport ünnepét.
Az RSF korábban tiltakozott az ellen, hogy Kína kapja meg az olimpia rendezésnek jogát. "Négy hónappal a játékok kezdete előtt már nem lehet azt kérni a sportolóktól, hogy ne menjenek el Pekingbe" - mutatott rá a sajtószabadságot védő szervezet vezetője. Hozzátette: "A világ állam- és kormányfőinek és az uralkodóknak kell most felelősséget vállalniuk azzal, hogy nem hajlandók a kétórás ceremóniát végigülni".
"Személy szerint azt várom, hogy lesz legalább egy sportoló, aki a tibeti zászlóval a kezében áll majd fel a dobogóra" - hangsúlyozta Ménard. Az RSF vezetője az interjúban Poncius Pilátusnak minősítette Jacques Rogge-ot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökét, aki szerinte azért nem ér el semmit a kínaiaknál, mert nem kér tőlük semmit. A jogvédő szervezet hónapokkal ezelőtt harminc bebörtönzött másként gondolkodó nevéből álló listát adott át a NOB elnökének arra kérve őt, hogy tegyen lépéseket a kiszabadításukért a kínai hatóságoknál. (MTI)