Reformbeszélgetések
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter határozottan állítja: nem vonják vissza az egészségbiztosítási törvényt, sőt a reform a pénztártörvénnyel folytatódik, a kormányzatot nem rettentette el a népszavazás eredménye. Az sem, hogy őszre az egészségpénztárakat is referendum elé vinné a Fidesz.
Kökény Mihály (MSZP) is eltökélt a modellváltás mellett, s a leghatározottabban azt javasolja majd a kormányfőnek, hogy ne álljanak meg.
E tekintetben azonban még sincs teljes egység a kormánypárti frakciókban. Lapunk úgy tudja:
Jogerős a népszavazás
A szabad demokrata egészségpolitikus, Béki Gabriella szerint azonban pártja sem tehet úgy, mintha nem történt volna semmi. Szerinte is beszélni kell a törvényről, a héten valószínűleg az SZDSZ-frakció tagjai és ügyvivői is tárgyalnak róla.
A hétfői parlamenti ülés után továbbra is egyértelmű, hogy nem lesz teljes vizitdíj-kompenzáció. A kormány új finanszírozási rendszer kialakításával orvosolná a pénzügyi gondokat.
Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára úgy érvelt a parlamenti szakbizottság ülésén e megoldás mellett, hogy az új rendszert nem kell a nulláról kezdeni, hiszen évek óta zajlik e két terület finanszírozási reformja. A kormány nem csupán pénzt adna az ellátóknak, hanem minden friss kompenzációs forintot valamilyen eredményhez kötne. Kökény Mihály szerint várhatóan ilyen többletpénzt eredményezhet a praxisokban, ha egy orvosnak több szakvizsgája is van. Mint mondta, az új rendszerről szóló kormányjavaslatot április végéig terjesztik a parlament elé.
Az Országgyűlés tegnap 199 igen, 1 nem szavazattal, 149 tartózkodás mellett elfogadta a népszavazáson hozott döntések végrehajtásáról a kormány által előterjesztett törvényjavaslatot. Ennek alapján a vizitdíj és a kórházi napidíj április 1-jétől megszűnik, a tandíjat pedig be sem vezetik. Az MSZP-frakcióból 174-en szavaztak igennel, az SZDSZ-ből 16-an, az MDF-ből heten, emellett két független képviselő is igennel voksolt. A tartózkodók között volt 127 fideszes, 20 kereszténydemokrata, 1 független és Dávid Ibolya. Páva Zoltán (MSZP) nemmel szavazott.
A parlament ezt követően 159 igen, 188 nem és 2 tartózkodás mellett elutasította a Fidesz törvényjavaslatát a kieső bevételek pótlásáról. Itt a Fidesz-frakcióból 127 igen érkezett, a KDNP-ből 20 igen, az MDF-ből 8, a függetlenek közül 3, és igennel szavazott Donát László szocialista képviselő is.