PR-gondban a "tökéletes olimpia"

A kínai főváros taxisainak "megtiltották", hogy büdösek legyenek, a helyiek pedig nem köpködhetnek az utcán. Elkészült a Madárfészek, áll a gyönyörű úszóstadion, megnyitották az olimpiai falut, jól haladnak a jegyeladások, már fogadja az utasokat a vadonatúj pekingi óriás repülőtéri terminál. Vagyis, ha a szervezőkön múlik, akkor a legutolsó részlet is csillogni-villogni fog, a százezer önkéntes pedig az előírásoknak megfelelően nyolc kivillanó felső foggal mosolyog majd a pekingi olimpia augusztus 8-i nyitányán.

Igen ám, de a szervezők sem képesek mindent befolyásolni. Az első PR-késdöfést az olimpia február elején kapta, amikor az Oscar-díjas amerikai rendező, Steven Spielberg Kína Darfurban játszott szerepére hivatkozva lemondott az olimpia nyitó- és záróünnepségének művészeti tanácsadói posztjáról. Aztán sorban jöttek az események, amit a kínai állami vezetésben egyesek nyugati összeesküvésnek is tartanak. A japánok és az amerikaiak például éles hangon bírálták a kínai élelmiszer-biztonságot, és az USA odáig ment, hogy bejelentette, sportolóik csak a saját maguk által szállított húsból fogyaszthatnak majd a játékokon. Néhány ország a pekingi légszennyezettség miatt maszkot ad sportolóinak, az etióp futólegenda és világcsúcstartó Haile Gebrselassie pedig ugyancsak a rossz levegő miatt nem indul az olimpia maratoni versenyén. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tegnap tette közzé, hogy tanulmányozzák a maratoni, az országúti kerékpár- és a triatlonversenyek elhalasztásának lehetőségét, amennyiben nem javul a kínai főváros légszenynyezettsége.

Persze a kínaiaknak igazuk van abban, hogy az utóbbi pár hétben mintha túl sok oldalról érné támadás az augusztusi világeseményt. Az is biztos azonban, hogy a helyzet nem feltétlenül annyira szép és rózsás, ahogy a kínai lapok megpróbálják beállítani. A hongkongi South China Morning Post napilap például arról számolt be, hogy a pekingi propagandairányítás arra "kérte" a kínai sajtóorgánumokat, hogy kerüljék az olimpiával kapcsolatos negatív beszámolókat. A külföldi újságírókat egyébként az is aggasztja, hogy a tibeti történések kapcsán a kínai vezetés egyszerűen kitiltotta őket a hírhelyszínekről, így lehetőségük sincs az objektív tájékoztatásra.

A minapi tibeti történések azonban e nélkül is biztosan nyomot hagynak majd a sporteseményen. Január végén a brit trónörökös, Károly herceg jelentette be, hogy Tibet miatt nem lesz ott az olimpia megnyitóján, a távol maradók listája pedig valószínűleg a történések hatására még tovább fog bővülni.

A szervezők közben azonban teszik a dolgukat: műholdas követőrendszerrel látják el az élelmiszereket, kitiltják az autók egy részét Pekingből, kétszáznyolcvan kilométernyi szabad utat biztosítanak az olimpiai járműveknek, és még az időjárást is megpróbálják manipulálni. Kérdés, elég lesz-e ez a kínai álom a "tökéletes játékok" gondtalan lebonyolításához.

Az Európai Unió sportminiszterei, valamint a nemzeti olimpiai bizottságok ellenzik a pekingi olimpiának (a tibeti tüntetők által követelt) bojkottját - derült ki a szlovéniai Brdo pri Kranjuban tartott egyeztetésen. A megbeszélésen elhangzott: a sportnak nem lehet köze a mostani politikai helyzethez, "a korábbi olimpiai bojkottok megmutatták, hogy csak korlátozott hatás érhető el". Jacques Rogge, a NOB belga elnöke vasárnap szintén a bojkott ellen emelt szót. Az augusztus 8-án kezdődő pekingi nyári játékok szervezőbizottságának közleménye szerint "a tibeti helyzet nem befolyásolja az augusztusi játékokat". (Munkatársunktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.