– Az év végére megérkezhetnek Amerikába az első vízum nélkül utazó magyar polgárok – mondta Michael Chertoff belbiztonsági miniszter miután hétfőn aláírta Washingtonban az ezt lehetővé tevő egyetértési nyilatkozatot Somogyi Ferenc magyar nagykövettel. Tudom, hogy régóta várják a vízummentességi program Magyarországra való kiterjesztését, és ez a nyilatkozat nagy lépés ebbe az irányba – mondta az amerikai tárcavezető.
A magyarok ezentúl egyszerűbben és olcsóbban, de a huszonegyedik század biztonsági kihívásait figyelembe véve utazhatnak az USA-ba. Chertoff ígéretet tett arra: nem lesznek másodosztályú amerikai vendégek, ezentúl a francia, belga, magyar és cseh polgárok azonos feltételek mellett utazhatnak majd az Egyesült Államokba. A magyar nagykövet az aláírást követően visszaemlékezett Ronald Reagan amerikai elnök a berlini falnál tett kijelentésére. Mekkora utat tettünk meg azóta, hogy Reagan a fal lebontását követelte – mondta Somogyi Ferenc.
Hasonló nyilatkozatot írtak alá Washingtonban a szlovák és a litván állampolgárok vízummentes utazásáról. A korábban aláíró Cseh-, Észt- és Lettországgal együtt már hat új európai uniós tagállam előtt nyílik meg a vízummentes amerikai utazás lehetősége. Chertoff egy minapi konferencián azt mondta, hogy az egyszerűsített beutazás még az év vége előtt lehetővé válik.
A vízummentesség az új EU-tagállamok régi kérése volt. A Bush-kormányzat 2004-től fokozódó megértést mutatott – párhuzamosan azzal, ahogy az iraki háború nyomán világszerte visszaesett az Egyesült Államok tekintélye. A törvényhozásban azonban csak a 2006-os választások után volt fogadókészség. A tavaly született törvény az elutasított vízumkérelmek terén 3-ról 10 százalékra emelte fel a küszöböt.
Közös magyar és amerikai diplomáciai sikernek minősítette a tegnapi aláírást Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) elnöke. Az amerikai magyarság legnagyobb szervezete évek óta lobbizott a vízummentességért. Teleki szerint az aláírásért elismerés illeti George Herbert Walker és April Foley amerikai, illetve Simonyi András és Somogyi Ferenc magyar nagyköveteket, akik nagy energiával képviselték az ügyet. A HAC és néhány más, szintén közép-európai származású amerikaiakat képviselő társszervezete elérte, hogy a három elnökjelölt, Barack Obama, Hillary Clinton és John McCain is támogatásáról biztosítsa a vízummentesség kiterjesztését.
Horváthné Fekszi Márta külügyi államtitkár a Washingtonban aláírt magyar-amerikai vízummentességi nyilatkozat kapcsán lapunknak elmondta: e dokumentum az első tagját jelenti egy 4-5 okmányból álló tervezett megállapodáscsokornak, amely aztán az amerikai törvényhozás elé kerül jóváhagyásra. Néhány héten belül a két kormány képviselői várhatóan Budapesten tárgyalnak majd a mostani okmányhoz kapcsolódó tervezetekről - így a légimarsall-intézményről, a szervezett bűnözéssel és a terrorizmussal szembeni együttműködésről, valamint az elveszett és ellopott útlevelek ügyében. Az első két egyezmény esetében Washington már eljuttatta a maga szövegtervezetét a magyar hatóságokhoz. Ami a magyar álláspontot illeti, az államtitkár asszony hangoztatta: magyar felségjelű repülőgépeken nem tervezzük légimarsallok működését, de nincs kifogásunk az ellen, hogy amerikai gépeken ilyenek teljesítsenek szolgálatot.
Fekszi Márta szerint a magyar-amerikai vízummentességi megállapodás jó esetben ez év végén, jövő elején léphet életbe. Ennek feltétele, hogy az elutasított magyar vízumkérelmek aránya ne haladja meg ez évben a 10 százalékot (jelenleg ez az adat 6,7 százalék). Amerikai részről ígéret hangzott el, hogy az ügykezelés 1-2 évig díjmentes lesz, de erről egyelőre még nem tárgyaltak a felek. A most elért és az ehhez kapcsolódó dokumentumok lényeges könnyebbséget jelentenek majd a turistaforgalomban; az elektronikus ügyintézés révén sok időt és fáradságot takaríthatnak meg az Egyesült Államokba készülő magyar állampolgárok. Viszont a vízumkötelezettség továbbra is megmarad azok esetében, akik családegyesítési, munkavállalási, tanulási, vagy hivatalos célból utaznak Magyarországról az Egyesült Államokba.
Budapest a magyar-amerikai megállapodásról már hivatalos tájékoztatást adott Brüsszelnek. (K. T.)