Globális asztma

A globális felmelegedésnek betegséget okozó és fokozó hatásával viszonylag keveset foglalkoztak. Pedig nemcsak a testhőmérsékletre ható tényezővel - a forrósággal - kell számolni, hanem sokkal bonyolultabb, több áttéten át ható egészségkárosodással is.

Például az asztmával. Az Európai és Immunológiai Társaság felmérései szerint az asztmában szenvedők száma az utóbbi időben jelentősen megnőtt, s ez nemcsak a környezeti ártalmakra, ezen belül is a sokfajta új mesterséges anyag és bomlástermékeik allergizáló hatására vezethető vissza, de sok nehézlégzéses panasz a klímaváltozásnak is köszönhető. A felmelegedés hatására ugyanis több pollen kerül a levegőbe, ráadásul hosszabb időre: kimutatták, hogy az elmúlt harminc évben a virágzás időszaka - a most indult tavasz - s ezzel a fokozott pollenkoncentráció átlagosan 10-11 nappal meghoszszabbodott. Ezenkívül egy sor allergizáló növényfajta jelentősen elszaporodott.

Nemcsak a meleg, de a szélsőséges időjárás is kedvez az allergiás betegségek terjedésének, még földrajzi értelemben is. A nagy szélrohamok, viharok, orkánok nemcsak a levegőben lévő mikroszkopikus nagyságrendű anyagokat viszik el távoli "szűz" vidékekre, de a nagyvárosok szmogját és az utcák szennyezett talajáról származó allergéneket is felkapja szél. A levegő megváltozott nedvességtartalma is kedvez az allergiát okozó anyagok, ezzel az asztma terjedésének.

Végül meg kell említeni a sokat kárhoztatott és a felmelegedéssel (is) kapcsolatos ózon koncentrációjának növekedését, amelynek szintén van hörgőszűkítő, asztmás rohamot kiváltó hatása.

Szép új világ.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.