Lhászában katonák biztosítják a rendet

Indiai száműzetésből a dalai láma,Tenzin Gyatso, aki a tibeti kormány feje is, nemzetközi vizsgálatot kér a "kulturális genocídiumról", amely sújtja a szerinte Kína által elfoglalt Tibet lakosságát. A Lhászában napok óta tartó zavargásokban szerinte legalább nyolcvanan veszítették életüket máris, miközben a hét végén Kína más, részben tibetiek lakta tartományaiban is voltak tüntetések.

A dalai láma szerint "a tibeti nemzet súlyos veszéllyel néz szembe", minthogy "másodosztályú állampolgárokként" kezelik őket. A kínai hatóságok olyan terrorrendszert tartanak fent Tibetben, amely csakis az erőszakra támaszkodva akar egyfajta színlelt békét teremteni - hangoztatta a BBC-nek adott interjújában.

A kínai biztonsági erők ma éjfélig adtak határidőt a pénteki lhászai zavargások részvevőinek, hogy adják fel magukat. Hírügynökségi jelentések szerint az egyenruhások addig sem tétlenkednek, vasárnap házkutatásokat tartottak. Lhászának, az autonóm terület fővárosának a polgármestere, Doje Cezhung tegnap azt nyilatkozta, hogy "nyugalom van", s Tibetben "az általános helyzet is jónak mondható" az elmúlt napok eseményeit követően. A hivatalos Újkína hírügynökség tíz ártatlan bolttulajdonos, valamint békés civilek haláláról adott jelentést. A kínai televízió képsorai rendre ismétlik a láthatóan vandál elemek gyújtogatásait, üzletek kifosztását. Ugyanakkor állítólag megszüntették ismét a YouTube videomegosztó portál hozzáférését, ahol egészen más felvételek is láthatóak voltak.

Az egyetlen, legálisan Lhászában tartozkodó külföldi tudósító az Economistban írt anyagában azt érzékelteti, hogy a hatóság valóban visszavette az ellenőrzést vasárnapra. A fő- és mellékutakon is fegyveres egyenruhások tartják fenn a rendet. Szombaton időről időre lövéseket lehetett hallani, ám nincs tudomása arról, hogy a katonák bármikor is emberekre lőttek volna. Figyelemre méltó, hogy szerinte a zavargások, a gyújtogatások éppen a kínai muzulmánok, a huik lakta negyedet sújtották. A huik a húskereskedelemben, a gyorsétkeztetésben is fontos szerepre tettek szert. Egyik mecsetjüknél tűz keletkezett. Megemlítette azt is, hogy a szállodában felkereste a helyi hatóság, felajánlották, hogy átcserélik korábbi időpontra repülőjegyét, de nem szólították fel távozásra. Így maradt Lhászában, miközben a hírek arról szóltak, hogy a külföldi turistacsoportokat félúton visszafordították.

Mint Palanovics Norbert Tokióból jelentette, a pénteki brutális összecsapás előzményeként a múlt hét elején buddhista papok és szerzetesek az 1959-es tibeti felkelés évfordulójáról emlékeztek meg (amikor elmenekült a dalai láma), és békésen tüntettek a kínai tartomány fővárosában, Lhászában. Ma és holnap is, válaszként több tucat szerzetest az egyenruhások őrizetbe vettek. A karhatalmi erők megjelenése szította a feszültséget, a tüntetés gyújtogatásba és kődobálásba torkollott.

Lhásza után más tibetiek lakta tartományokra is átterjedtek a zavargások vasárnap. Ellentmondó hírek szerint heten vagy 13-an haltak meg Szecsuán Aba, tibeti nevén Ngasza körzetben. A kínai rendőrség cáfolta a halálos áldozatokról szóló hírt. Ám egy helyi rendőrtiszt megerősítette, hogy a tüntetők felgyújtottak egy rendőrőrsöt és egy piacot. Csinghajban mintegy száz szerzetes elhagyta kolostorát, és tűzijátékokat gyújtottak, füstölőket égettek. Ezután civilek több üzlet kirakatát betörték. Kanszu tartomány székhelyén, Lanchouban több mint száz diák tüntetett.

Több uniós tagország képviselője is visszafogottságra intette Kínát a brüsszeli EU-csúcson Tibet ügyében, de ennek megfogalmazása végül nem került be a csúcsértekezlet záródokumentumába. - Visszafogottságot, az emberi jogok biztosítását szorgalmaztuk a kínai hatóságoknál - nyilatkozta Bernard Kouchner francia külügyminiszter. A kérdésben megszólalók kizárták, hogy európai részről szó lenne az augusztusi pekingi olimpia bojkottjáról, Javier Solana külpolitikai főképviselő mindenesetre a helyszínre utazik. A német kormány aztán külön jelentette be, hogy felszólították a kínai hatóságokat a tibeti erőszak beszüntetésére. (Brüsszeli tudósí-tónktól)

Lhászai utcakép vasárnap a zavargások után
Lhászai utcakép vasárnap a zavargások után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.