Ötkarikás szemek Kínában

Tavaly júniusban, a kínai külügyminisztérium által szervezett nankingi konferencián a rendezők büszkén mesélték, hogy a tanácskozás két helyszíne közötti kétszázötven útkereszteződést rendőrökkel zárták le, így a résztvevők buszai szabadon és biztonságban haladhattak.

Nem kétség, Kína gondos házigazdája lehet a pekingi olimpiának.

Az előzetes közlés szerint a 16 milliós nagyvárosban százezer rendőr, nyolcszáztíz kommandós, háromszázezer térfigyelő kamera és százezer önkéntes vigyáz majd a részvevők biztonságára. Szükség esetén mozgósítható a polgári védelem hatszázezer tagja is.

Az előkészületekre alighanem szükség is van ebben a hatalmas országban. Néhány napja egy elégedetlen kínai tíz ausztrált ejtett túszul a turistaközpont Hszianban. Majd a kínai kormány bejelentette, hogy egy belföldi légijárat elleni terroristamerényletet hiúsítottak meg. Az eset a megfigyelők szerint apropóul szolgál arra, hogy a hatóság keményebben lépjen fel az ujgur szeparatistákkal szemben. A tibeti események is egyebek között azt jelzik, hogy valószínűleg sokan és sokféleképp próbálják majd saját ügyeiket előtérbe állítani az olimpiára irányuló nemzetközi figyelem közepette. További kritikák várhatók Kína emberi jogi helyzetétől kezdve a környezetszennyezésen, a szellemi tulajdon bitorlásán, az élelmiszer-biztonságon át Tajvan ügyéig.

Kérdés, hogy ezeket miképpen kezeli a kommunista ország vezetése. Három napja Zhao Qizheng, a népi gyűlés (parlament) külügyi bizottságának alelnöke azt fejtegette, hogy a Nyugat bizonyos körei, így a nem kormányzati szervezetek, politikusok és értelmiségi aktivisták "az olimpiában alkalmat látnak politikai változások kierőszakolására" Kínában. Yang Jiechi külügyminiszter szintén egyesek "hidegháborús mentalitását" említette, hangsúlyozva: "Nem érik el céljukat, akik az olimpiai játékokat politizálni akarják."

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság hallani sem akar az ötkarikás játékok esetleges bojkottjáról. Az csak a sportolókat büntetné - tudatta a szervezet vezetője, Jacques Rogge. Helyettese pedig arra figyelmeztetett: a drasztikus lépéssel megszakadna Kínával a kommunikáció, és ez még sosem vezetett sikerhez. Maga a dalai láma sem szólított fel a pekingi nyári olimpia bojkottjára. Mint mondta: "A kínai népnek szüksége van arra, hogy büszkének érezhesse magát. Kína megérdemli, hogy otthont adhat az olimpiai játékoknak." Arra kérte viszont a szervezőket, hogy megfelelő vendéglátók legyenek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.