Várószobák a virtuális valóságban

Az online közösségek átalakítják az orvoslást, az orvosképzéstől a gyógyításig. Olyannyira, hogy akár még nyitott szívműtét is "gyakorolható" egy internetes szimuláció segítségével. Az új orvoshoz kerülő betegek gyakran ütik be a keresőkbe doktoruk nevét: az internetes találatokat böngészve meglepően alaposan körbejárják az adott szakember tevékenységét.

Az orvosok ennek ellenére lassan ismerik fel az online jelenlét fontosságát. - Az egészségügyi szakemberek többsége örül, ha túl van a napi munkáján és kis százalékuk, aki aktivizálja magát a weben - mondja el lapunknak Kocsis Gábor, a legnépszerűbb hazai orvosi témájú oldal egyik ügyvezetője. A www.hazipatika.hu-n a napi 35 ezer látogatót most közel 60 szakértő várja, de ezen kívül az orvoskeresőben található 1200 orvosnak is lehet kérdéseket feltenni, és a látogatók ezt meg is teszik. A válaszadást szigorú etikai normák szabják meg: online (vizsgálat nélküli) orvosi tanácsot nem adhatnak, gyógyszert nem javasolhatnak. Nemrég indult a www.varoszoba.hu, ahol sorstársi közösségek alakulhatnak egy-egy betegséggel élők között, az otthonukat nehezen elhagyók, betegeket gondozók segítséget kaphatnak a közösségtől a betegágy mellett is. Bár a gyógyítás mindenkit érint, nálunk még nem alakult ki a kritikus tömeg: az Egyesült Államokban. 8,9 millió felhasználó látogatja a blogokat, amiket orvosok, gyógyszerészek, vagy akár orvos-jogászok írnak. Persze nemcsak szövegek, de animációk, filmek, képek is helyet kaphatnak itt. A minőségi és gyakran frissített, angol nyelvű blogok száma kb. 6-700, magyarul is több mint tíz orvosi online napló olvasható.

Persze orvosi közösségekre nem csak a betegeknek van szükségük: az orvosképzésben, a gyógyító mindennapokban is hasznát vehetik a fehér köpenyesek a világhálónak. Meskó Bertalan fiatal debreceni orvostanhallgató, világhírű tudományos orvosi blogger - a tavaly egymillió látogatót fogadó www.scienceroll.com (angol) és a magyar nyelvű www.mediq.blog.hu szerzője - a közelmúltban adott elő a III. Web 2.0 Symposiumon a hazai közösségi oldalak vájt fülű szakemberei előtt. De még ők is meglepődtek a virtuális orvoslásban rejlő lehetőségek óriási választéka és a hazai gyakorlat kezdetlegessége közötti ellentmondáson. Egyedülálló például az a fejlesztés, amibe kb. másfél éve fogtak bele SOTE Kardiológiai Klinikáján az orvosok, ahol egy online klinikai rendszert használnak. Ennek része egy percre pontos betegkövetési rendszer, ami a rendkívüli nagy betegforgalom miatt nélkülözhetetlen. Egy orvosok számára fenntartott közösségi portált és egy oktatási tevékenységet átfogó blogszerű honlapot használnak aktívan - mutatta be a fejlesztést dr. Soós Pál, az egyik úttörő orvos-blogger lapunknak. (http://cvc-oktatas.blogspot.com).

A SecondLife.com világszerte népszerű virtuális világában pedig már "valódi" orvosi tantermek, tudományos illusztrációkkal - CT-felvételekkel, mikroszkópos vérmintákkal - kísért előadások és közösen gyógyított virtuális betegek várják a "webdokikat", akik akár újraélesztést, szívhanghallgatást is tanulhatnak, virtuális vitorlásbillentyű-surranással együtt.

A gyógyításban is segítséget jelent az internetes közösség
A gyógyításban is segítséget jelent az internetes közösség
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.