Maliban lehetnek az elrabolt osztrák turisták
A közlés egy magas rangú mali katonatiszttől származik, aki neve elhallgatását kérte. A február 22-én Tunéziában túszul ejtett salzburgi turistákat - a 44 éves Andrea Kloibert és élettársát, az 51 esztendős Wolfgang Ebnert - fogva tartó magrebi al-Kaida a helyi hatóságok tudomása szerint "több csatornán keresztül" tartja a kapcsolatot a bécsi kormánnyal. Bár eredeti követelésük saját embereik algériai, illetve tunéziai fogságból való elengedésére vonatkozott, állítólag nem zárkóznak el váltságdíjtól sem. Vasárnap estig adtak ultimátumot Ausztriának követeléseik teljesítésére.
"Nem, egyáltalán nem gondoljuk, hogy ma (vasárnap) éjfélig meg fogják ölni a túszokat - közölték észak-mali források. - Az emberrablók közvetítők útján már tudatták ezt az osztrák kormánnyal. Pénzt akarnak."
Az an-Nahar algériai napilap mindazonáltal úgy tudja, hogy az emberrablók öt algériai iszlamista harcos szabadon bocsátását várják a két osztrák túsz életéért cserébe. A szintén algériai al-Habar ugyanakkor azt írta, hogy a terrorszervezet tíz tunéziai iszlamista kiszabadulását követeli, akiket saját hazájukban börtönöztek be, miután 2006-ban hazatértek "egy új front megnyitására".
Osztrák lapértesülések szerint a kiszabadítandók listáján van az az Amari Szaifi - becenevén: El Para -, aki 2003-ban egyszer már szerepet játszott német, svájci, holland és osztrák turisták elrablásában. Ugyancsak követelik a túszejtők Abdel-Fattah abu Basírnak az elengedését: feltételezések szerint az al-Kaidával szövetséges Ima és Harc Szalafista Csoport összekötőjeként ő tartotta a kapcsolatot a legveszélyesebb terrorszervezetet irányító Oszama bin Ladennel.
Az an-Nahar honlapján közzétett információ alapján Anton Prohaska volt osztrák nagykövet a hét végén Bamakóba érkezett, hogy a túszok kiszabadításáról tárgyaljon.
Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter vasárnap elismerte, hogy "egy volt nagykövet személyében" valóban különmegbízottat menesztett a térségbe, aki már találkozott is a mali elnökkel, és személyesen tájékoztatta őt az ügy fejleményeiről. Bár a szűkszavú közlemény nem nevezte meg a diplomatát, minden bizonnyal az algériai sajtóban név szerint említett Anton Prohaskáról van szó.
A tárcavezető közölte azt is, hogy a túszok kiszabadítása érdekében a régió országaiban található osztrák képviseleteket "megerősítették". Korábban voltak olyan osztrák sajtóértesülések, amelyek szerint az érintett térségbe vezényelték a különleges kiképzésű Cobra-egység kommandóját. Plassnik csupán annyit fűzött hozzá, hogy kormánya - együttműködve az európai uniós és a térségbeli országokkal - "minden területen" teljes erőbedobással ténykedik a turisták szabadságának visszanyerése érdekében.
A külügyminisztériumi közlemény szerint Ausztria azonban továbbra sem rendelkezik biztos információkkal a túszok hollétét illetően.
Bécs hivatalosan elutasít minden tárgyalást a terroristákkal, és a túszok feltétel nélküli, haladéktalan szabadon bocsátását követeli. Pénteken, a brüsszeli EU-csúcstalálkozón tartózkodó Alfred Gusenbauer kancellár leszögezte, hogy kormánya nem hajlandó alkuba bocsátkozni az emberrablókkal, egyszersmind az EU-társországok titkosszolgálatainak a közreműködését kérte.
Az ausztriai iszlám közösség vezetője után vasárnap a bécsi imám is a turisták elengedését kérte a terroristáktól. Az arab világban rendkívül népszerű al-Dzsazíra tévében sugárzandó üzenetében az imám felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy az iszlám hosszú idő óta elismert vallásnak számít az alpesi országban.
(MTI)