Igazságügyi reformot akar a szaud-arábiai király

A Szaud-Arábia iszlámista bíróságai által hozott ítéletek gyakran középkori rémtörténeteknek tűnnek. Állítólagos "varázslókat" lefejeznek, megerőszakolt lányokat korbácsolással büntetnek és boldog házasságban élő párokat elválásra kényszerítenek rokonok követelésére.

Ennek az igazságszolgáltatásnak gyakran külföldiek az áldozatai, akik a jobb jövedelem reményében vállalnak munkát az olajmonarchiában. A  társadalmukban fennálló sok tilalom által magukat korlátozva érző modern felfogású szaud-arábiaiak is gyakran kerülnek egy olyan jogrendszer őrlő malmaiba, amelyben szakállas vallástudósok és bizonyos hatósági személyek  mindenek fölé helyezik az erény megőrzését és a bűn megakadályozását.

Az áldozatok egyike Mohamed A., a mekkai egyetem professzora, akit 180 korbácsütésre és nyolc hónap börtönbüntetésre ítéltek azért, mert eleget tett egy fiatal női tanítványa kérésének, hogy beszélgessenek el egy kávéházban. Alighogy a lány megérkezett, számos fiatal vallásrendőr vette körül a professzort, megvádolták, hogy a nemek szétválasztásának állami rendelkezése ellen vétett és megbilincselve elvezették.

Mohamed A. ezzel szemben azt állítja, hogy iszlámisták - soraikban  több egykori tanítványával - küldték "csalogatómadárnak" a kávéházba a lányt, hogy személyes bosszúvágyból megbüntessék őt. Ügyvédje, Abdullah al-Szanusszi azt tanácsolta a professzornak, hogy ne adja fel. Mohamed al-Duhaim 41 éves dzsiddai ügyvéd is azt hiszi, hogy koncepciós pert folytattak a professzor ellen, "mivel az ítéletet már a nyomozás lezárása előtt meghozták".

Al-Duhaim azelőtt maga is bíróként működött. Mint mindenki, akinek Szaud-Arábiában dolga van az igazságszolgáltatással, ő is tanulta az iszlám jogot, a "sariát". Ő azt kifogásolja, hogy az egyes bírák mérlegelési mozgástere túlságosan nagy.

Az iszlám bíróságok bírái ugyanis, akik válóperektől kezdve gyilkosságokig minden üggyel foglalkoznak, a saját véleményük szerint értelmezhetik a "sariát". Nem létezik szaud-arábiai törvénykönyv, amely pontosan megfogalmazná a kötelességeket és a büntetéseket.

Abdullah király, akinek az igazságszolgáltatás áldozatai kegyelmi kérvényeiket benyújtják, ki akarja irtani a bíróságokon elszaporodott "vadhajtásokat" - anélkül azonban, hogy a "sariát", mint a jog egyetlen forrását kérdésessé tenné. Terve szerint az elkövetkező években 14 szakosodott fellebbviteli bíróságot hoznának létre: büntető bíróságokat, családjogi bíróságokat, közigazgatási bíróságokat és közlekedési bíróságokat. Emellett kétszeresére emelnék a bírák számát, amely jelenleg éppen hogy ezer.

Az uralkodó hét milliárd rijadot (338 milliárd forint) szándékozik az igazságügyi reformra fordítani. "Ez azt mutatja, hogy a reform valóban fontos a királynak" - mondta Al-Dulaim, de kételkedett a bírák reformkészségében, hiszen eddig többé kevésbé ellenőrizetlenül hozhattak ítéleteket.

Mindmáig csak férfiak folytathatnak ügyvédi tevékenységet Szaud-Arábiában. A nők azonban nem adják fel és már hetven diáklány fejezte be négyéves jogtudományi tanulmányait. A nemek kötelező szétválasztása miatt azonban eddig egyikük sem talált magának olyan ügyvédi irodát, amelyben ügyvédi gyakorlatot folytathatna.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.