Géppisztolyokat foglalt le a veszprémi rendőrség
Nagyobb részben második világháborús fegyverekről, lőszerekről és gránátokról van szó, ám azok többsége használható lenne ma is - tette hozzá az ezredes. Hangsúlyozta: a megtalált világháborús fegyvereket és lőszereket is azonnal be kell jelenteni a rendőrségnek.
A bűnügyi igazgató rámutatott: a gyanúsítottaknak hobbijuk volt a régi fegyverek gyűjtése, s fémkeresővel kutatták erdőkben - főleg a második világháború dunántúli csatáinak helyszínein - a fegyvereket, lőszereket és gránátokat. A nagy mennyiségű, többségében ma is használható fegyverről, éles lőszerről azonban bejelentést nem tettek - tette hozzá az ezredes.
Horváth Imre rámutatott arra is, hogy a fegyvergyűjtő fiatalembereknek komoly veszélyben volt az életük, testi épségük, sőt a környezetükben élőket is veszélyeztették.
Pogány Péter alezredes, a főkapitányság kiemelt főnyomozója a bűnügy részleteiről elmondta: nyolc fiatalembert gyanúsítanak - akik főleg balatonkenesei, valamint veszprémi és nemesvámosi lakosok - fegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűncselekményével.
A házkutatások során találtak olyan robbanószereket is, amelyekhez a rendőrök hozzá sem mertek nyúlni, hanem azonnal hívták a tűzszerészeket - mondta a főnyomozó.
Az alezredes szerint a bűnügy gyanúsítottjai - akik szabadlábon védekezhetnek - a régi fegyverek iránti vonzalmukkal magyarázták a háborús fegyverarzenál összegyűjtését. Hozzátette: a karabélyokat, dobtáras géppisztolyokat, pisztolyokat és a sok kilónyi lőszert, valamint néhány betárazott géppuskahevedert, továbbá mágneses harckocsi aknákat és egy páncéltörőt ruhásszekrényekben, ágyneműtartóban, polcokon és szobafalra akasztva tárolták. Egyiküknél lefoglaltak egy katonai tankönyvet is, amelynek a címe: A tűzszerész alegységek felkészüléséhez - tájékoztatott az alezredes.
Pogány Péter rámutatott: a huszonéves fiatalok - akik rendezett családi körülmények közt élnek, néhányuk főiskolás, egyetemista - egymás közt cserélgették is a fegyvereket, sőt az interneten kapcsolatba kerültek más gyűjtőkkel is. Így fennállt annak a veszélye, hogy akik kapcsolatot teremtettek velük, azokat nem feltétlenül a gyűjtőszenvedély vezérelte - hangsúlyozta a főnyomozó.
A puskák, géppisztolyok között találtak olyanokat is, amelyeket korábban hatástalanítottak, ám azokat visszaalakították "éles fegyverré" - mutatott rá az alezredes. Megjegyezte: jellemző az is, hogy az éles fegyverek nem szekrényekből, polcokról kerültek elő, hanem azokat eldugták, rejtett helyeken tárolták.
A sajtótájékoztató végén Horváth Imre bűnügyi igazgató arról tájékoztatott, hogy Veszprém megyében tavaly összesen harminc esetben indítottak büntetőeljárást lőfegyverrel és lőszerrel, három alkalommal pedig robbanóanyaggal való visszaélés miatt.
(MTI)