Kína képmutatással vádolja Washingtont az emberi jogi jelentés kapcsán
Peking e véleményét egy jelentésbe foglalta, amely az Emberi jogok az Egyesült Államokban 2007-ben címet viseli, és amelyet az Új Kína hivatalos hírügynökség tett közzé. Ez hangsúlyozza: "Az Egyesült Államoknak más országok emberi jogi helyzetét érő arrogáns kritikája mindig együtt jár azzal, hogy szemet huny az emberi jogokkal kapcsolatos, saját területén előforduló problémák felett. Ez nemcsak ellentétes a nemzetközi kapcsolatok egyetemesen elfogadott normáival, hanem bizonyítja az Egyesült Államok kettős mércéjét és képmutatását. Az Egyesült Államok jól ismert arról, hogy lábbal tiporta más államok szuverenitását és azok emberi jogait is" - áll a jelentésben. E gondolatot továbbfűzve állapítja meg a kínai közlemény, hogy az Irak elleni amerikai katonai invázió napjaink legnagyobb emberi jogi tragédiájához és legnagyobb humanitárius katasztrófájához vezetett.
A szöveg egyúttal megismétli az előző évek vádjait, amelyek szerint az Egyesült Államok képtelen legyőzni saját földjén a bűnözést és a szegénységet, miközben az amerikai fél szemére veti az elnökválasztási kampány óriási költségeit is.
Washington kedden törölte Kínát a legsúlyosabb emberjogsértéseket elkövető országok listájáról, ugyanakkor megjegyezte, hogy a pekingi rezsim tovább folytatja a zaklatások, a bebörtönzések, valamint a kínzások gyakorlatát. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter a döntést az emberi jogokról folytatott kínai-amerikai tárgyalások felújításával indokolta szerdán.
(MTI)