Hiller szerint a felsőoktatás a pénzénél marad
A tárca vezetője a Felsőoktatási Kerekasztal tagjaival folytatott egyeztetésen arra kérte a résztvevőket, mondjanak véleményt arról, megteremtsék-e a lehetőségét az államilag finanszírozott és a költségtérítéses helyek közti átjárhatóságnak. Vagyis a kérdés az, eltöröljék-e azt a sokak által igazságtalannak tartott rendszert, hogy akit a fizetős helyre vettek fel, annak kiemelkedő tanulmányai ellenére sem volt esélye az államilag finanszírozott képzésbe bekerülni. A rosszul, gyengén teljesítő hallgatónak pedig nem lebegett a feje fölött az a veszély, hogy átkerülhet a fizetős rendszerbe. A kerekasztal tagjai támogatják, hogy a legjobban teljesítő 15 százalék a költségtérítésesből államilag finanszírozott hallgatóvá válhasson. Mint ahogy azt is: a leggyengébben teljesítő diákok 15 százaléka fizessen, azaz kerüljön ki az államilag finanszírozott képzésből.
Információnk szerint a megbeszélésen nem került elő a Magyar Rektori Konferencia készülő javaslata, amely ugyanezt célozza. Molnár Károly, a konferencia elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy a tanulmányi teljesítményre érzékeny hozzájárulás bevezetésén gondolkodnak. A kész tervezetet április végén hozzák nyilvánosságra.
A hallgatói érdekképviseletek nem ismerik a részleteket, ezért majd akkor mondanak véleményt, ha a rektorok szakmai vitára bocsátják javaslatukat.