Orbán Viktor emeli a tétet
A Fidesz a KDNP-vel közösen törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé az egészségbiztosítási törvény visszavonására. Tegnap Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatón közölte: céljuk, hogy az egészségügyet ne lehessen privatizálni. A pártelnök emlékeztetett, hogy a Fidesz-KDNP által kezdeményezett népszavazás "oldalvizén evickélve" az Albert házaspár is kezdeményezett népszavazást az egészségbiztosítás privatizálásának a megakadályozására. S mivel ehhez összegyűlt már legalább 300 ezer aláírás, ha ezeket beadják, szeptember-november körül meglesz a népszavazás. Orbán Viktor szerint a kormánypártoknak be kellene látni, hogy "felesleges még egyszer bekövetkeznie mindannak", ami március 9-én történt.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a Fidesz az Albert házaspár népszavazási kezdeményezése mellé áll-e, Orbán úgy fogalmazott: óvatosan kell viselkedni, hiba volna azt a benyomást kelteni, hogy egy párt átveszi tőlük az ügyet. Lapunk kérdésére a Fidesz elnöke megismételte: ha kormányra kerülnek, visszaalakítják az egészségbiztosítást, mert ezt diktálja a "népakarat". Az üzleti szférának tudni kell, hogy kockázatos terepre lépnek - mondta.
A pártelnök az őszi népszavazás kapcsán úgy fogalmazott: az egészségügyi miniszter "régi kommunista reflexeket követve" megnövelte az egészségbiztosítási törvény propagandaköltségeit, ez "Göbbelstől Sztálinig jól ismert nemzetközi know how". Ezt ennél részletesebben nem fejtette ki.
A Fidesz elnöke kicsinyes bosszúnak, és "színvonal alatti viselkedésnek" nevezte, hogy a kormány nem szeretné pótolni a vizitdíj-kórházi napidíj miatt kieső finanszírozását. Azt pedig a legrosszabb maffiafilmekhez hasonlította, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kilátásba helyezte: a kormány a neki nem tetsző népszavazás miatt a gyermekorvosi ellátást kurtítja meg, vagyis rontja le.
Kora délután Horváth Ágnes egészségügyi miniszter pontosította az ellenzéki párt elnökének szavait. A gyermekorvosok évente mintegy 3-4 milliárd forint többletben részesültek vizitdíj-kompenzációként, de mindez a vizitdíj eltörlése után egy-másfél hónap múlva megszűnik. A vizitdíj eltörlésével nem maradt erre fedezet a rendszerben.
- Jó lenne, ha Orbán Viktor élne valamilyen komolyan vehető javaslattal a népszavazás okozta károk enyhítésére - kérte a miniszter a Fidesz elnökét. Horváth Ágnes 60 milliárd forintra becsülte a vizit- és napidíj eltörlésével okozott anyagi kárt. Orbán Viktor a pénztártörvény visszavonására vonatkozó bejelentésére a szakminiszter határozottan állította: nincs megállás, a rendszer átalakítását folytatják.
Kökény Mihály szocialista egészségpolitikus szerint azzal, hogy Orbán Viktor érdemi alternatív javaslat nélkül mond ezt-azt, az ország iránti bizalmat ássa alá a pénzpiacok képviselőiben, ami a Fidesz kormányzóképességébe vetett bizalmat is megkérdőjelezi.
Az egészségügyi miniszter Orbán Viktor azon javaslatára, miszerint több pénzt kellene fordítani az egészségügyre, kiemelte: az MSZP-SZDSZ kormányzás alatt mindig több pénzt fordítottak az ágazatra, mint az Orbán-kormány idején. Míg 1998-tól 2002-ig a GDP 5,9 és 6,2 százaléka között költöttek, az MSZP-SZDSZ-kormányok ennél rendre 1,2 százalékponttal többet áldoztak az egészségügyi ellátásra.
Az SZDSZ kiáll Horváth Ágnes mellett
Az SZDSZ vezető politikusai kiállnak Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca és a reform mellett - így reagált Kóka János azokra a hírekre, amelyek szerint a szabad demokraták előző esti vezetői ülésén vita alakult ki, többen az egészségügyi miniszter menesztését követelték. A pártelnök közölte: aki a miniszter menesztéséről gondolkodik, az a "Fidesz forgatókönyvét valósítja meg." Ha Horváth Ágnes távozna, cserbenhagynák a reform támogatóit, és azt a 700 ezer embert, aki nemmel szavazott a népszavazáson. (MTI)
Több fideszes önkormányzat kompenzál
A fideszes vezetésű Esztergom polgármestere, Meggyes Tamás nemrég közölte: havonta hatvanezer forinttal kompenzálják a háziorvosokat. Az ugyancsak fideszes vezetésű Tatán úgy döntöttek: nyolcvanezer forinttal növelik a háziorvosok támogatását. A szintén Fidesz vezette Szolnok városházi szóvivője, Pókász Endre azt nyilatkozta: a városvezetés segít a háziorvosok veszteségeinek mérséklésében, erről a március huszadiki közgyűlésen döntenek. Debrecenben az SZDSZ tett javaslatot a háziorvosok támogatására, és a fideszes városvezetés nem kíván kompenzálni. A szocialista vezetésű Nyíregyházán sem látnak lehetőséget erre. Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere kérdésünkre azt válaszolta: nem térítik meg az elmaradó bevételeket, de a háziorvosok pályázhatnak vissza nem térítendő támogatásra. Hódmezővásárhelyen Göbl Vilmos, a polgármesteri hivatal szóvivője azt mondta: eddig nem került szóba, hogy a háziorvosok veszteségeit megtérítse az önkormányzat. Akad város, amelynek jól jött a vizitdíj eltörlése: a Hajdú-Bihar megyei Püspökladány fideszes vezetésű önkormányzata tavaly átvállalta a helyi gyógyfürdőcentrum betegeinek vizitdíját. Arnóth Sándor polgármester megkeresésünkre azt mondta: a vizitdíj eltörlésével több millió forintot takarítanak meg. (Tudósítóinktól)