Marad a költségtérítéses és ingyenes felsőoktatás átjárhatósága
Ennek értelmében a hallgatók legjobban teljesítő 15 százaléka átkerülhet költségtérítéses képzésből államilag finanszírozott képzésbe, s a leggyengébben teljesítő 15 százalék pedig átkerül költségtérítésesbe - tette hozzá a miniszter. Az oktatási tárcának egy koncepciója volt, a fejlesztési részhozzájárulás. A népszavazás erről vasárnap világosan döntött. A minisztériumnak más koncepciója nem volt és nincs tandíjügyben. Nekem sincs - mondta Hiller István.
A tárca vezetője ismét megerősítette, a népszavazás értelmében 2008 szeptemberétől nem kell a hallgatóknak fejlesztési részhozzájárulást fizetniük. Az a kétszáz hallgató, aki mesterképzésben már befizette a részhozzájárulást, a törvény hatályba lépését követő harminc napon belül, valószínűleg áprilisban, visszakapja a részhozzájárulást. A kerekasztal a legfontosabb kihívásnak továbbra is a felsőoktatás színvonalának emelését tartja. A miniszter arra a kérdésre, hogy ha valaki hátrányos helyzetűként lecsúszik a 15 százalékról, és átkerül költségtérítéses körbe, kell-e fizetnie, azt mondta, ebben az esetben minden valószínűség szerint kell fizetnie. Eddig is ez volt, ebben nincs semmi változás - mondta.
Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke értelmezése szerint így benne maradhat a jogszabályban az államilag finanszírozott és a költségtérítéses kategória. Ennek esetleges, rektorok által javasolt eltörléséről az elmúlt hetekben ugyanis több alkalommal is lehetett hallani. A hallgatói vezető reményét fejezte ki, hogy ez a passzus nem fog megváltozni a jövőben sem.
A HÖOK elnöke ugyanakkor azt mondta, nem kapott garanciát arra, hogy ez így is marad. A Felsőoktatási Kerekasztal azonban annál komolyabb fórum, minthogy kéthavonta váltogassa a véleményét - tette hozzá. Ha mégis változtatnának a szabályozáson, és eltörölnék ezeket a kategóriákat, engedetlenségi mozgalmat, illetve a maga részéről éhségsztrájkot helyezett kilátásba a tárca épülete előtt. Jelenleg folyik a felmérés, hogy hány hallgatót érinthet adott esetben az átjárhatóság, hiszen nem minden szaknak van költségtérítéses párja.
Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia elnöke arra a felvetésre, hogy mennyire elégedettek, úgy válaszolt: ez nem elégedettség kérdése. A konferenciának lesz egy javaslata, amelyet a kerekasztal megtárgyal, s a kormányzat és a politika eldönti, hogy bevezeti-e valamikor. A javaslat kidolgozás alatt áll, áprilisban lehet róla tárgyalni - mondta a részleteket firtató kérdésre. A kerekasztal legközelebb áprilisban ül össze.
A Magyar Rektori Konferencia elnöke vasárnap úgy nyilatkozott, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz április végén benyújtandó javaslatukkal azt szeretnék elérni, hogy évente ítéljék meg a hallgatók tanulmányi teljesítményét, amivel lehetséges lenne az átjárás a költségtérítéses és az államilag finanszírozott kategória között.
(MTI)