Brüsszelt bosszantják a vízumalkuk

Dőlnek az uniós dominók: Csehország példáját követve szerdán Észtország és Lettország is belügyi különmegállapodást írt alá az Egyesült Államokkal, majd hazánk, Litvánia és Szlovákia van soron.

Mindez igen kínos helyzetbe hozza Franco Frattinit, az EU bizottságának bel-, és igazságügyi biztosát, aki csütörtökön az uniós elnökséget adó Szlovéniában egyeztet Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszterrel. (Majd hivatalosan fizetés nélküli szabadságra vonul, beszáll az olasz választási kampányba, és egyes értesülések szerint Silvio Berlusconi áprilisi győzelme esetén vissza sem tér Brüsszelbe.) Frattini hangsúlyozta: az EU tagállamainak közös platformon kell tárgyalniuk, mégpedig az uniós jog alapján. Ez utóbbi a légiutasok adatainak kiadásában valóban Brüsszel hatáskörét állapítja meg, de például a légimarsallok engedélyezésében - amelyet az amerikaiak szeptember 11-e nyomán sürgetnek – a tagállamokét. Az USA a tavaly nyáron az EU-val aláírt egyezményéhez lépest további adatszolgáltatási kötelezettséget is szorgalmaz, így a területe felett csak átrepülő, de máshol – főleg Kanadában – leszálló utasokra vonatkozóan. Magyar vonatkozásban ez a Malév torontói járatának utasait érintheti.

Hazánk még az idén mentességet szeretne

Magyarország szeretne rövid időn belül tárgyalni és megállapodni az USA-val arról az egyetértési nyilatkozattervezetről, amely a vízummentességhez vezető út egyik állomásának tekinthető – mondta Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-nek. Hozzátette: januárban kapták meg Washingtonból a nyilatkozattervezetet, és Magyarország elkészítette a maga válaszát, figyelembe véve az EU kifogásait is. A tervezetet a Külügyminisztérium visszajuttatta az amerikai partnernek. Szelestey hangsúlyozta, hogy Magyarország szeretné még az idén megkapni állampolgárai számára az amerikai vízummentességet.
Frattinival együtt zúgolódnak az EU régi tagállamai is (amelyek közül csak Görögország polgárai kénytelenek turistavízumot váltani, ha az USA-ba utaznak), az újaknak azonban szemlátomást többet ér a vízummentesség ígérete, amelyet Washington az együttműködésért cserébe villantott fel. Az EU bel-, és igazságügyi tanácsának két héttel ezelőtti ülésén – amikorra Csehország már megtörte a jeget – a soros szlovén elnök, Dragutin Mate nem tehetett mást, mint széttárta a karját: jobb lett volna a közös fellépés, de ha egy állam egyszer aláírt az amerikaiakkal, hogyan lehet megtiltani a többieknek is, hogy maguk is lépjenek?

 

Tény, hogy az új tagállamok – amelyek közül csak Szlovénia vízummentes – már tűkön ülnek, keveselve az európai bírósági eljárással fenyegetőző Brüsszel elmúlt években tett erőfeszítéseit. – Évekig vártunk a bizottságra. Aki nem éhezik, nem értheti meg azt, aki éhes – fogalmazott legutóbb Ivan Langer cseh belügyminiszter, aki egyenesen a washingtoni aláírásról érkezett brüsszeli sajtótájékoztatójára.

(Brüsszeli tudósítónktól)

************************

– Napokon belül aláírhatja Magyarország az Egyesült Államokkal az amerikai vízummentességről szóló nyilatkozatot – jelentette be tegnap  Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. Ugyanakkor Göncz Kinga külügyminiszter hangsúlyozta: hazánk nem vár az egységes uniós álláspontra a kérdésben, de együttműködik az Európai Bizottsággal. – Számunkra kiemelten fontos az amerikai vízummentesség, miközben folyamatosan, teljes átláthatósággal informáljuk az Európai Bizottságot – mondta a külügyminiszter, aki nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy péntekig aláírhatják az előzetes megállapodást.

A magyar külügyminisztérium januárban kapta meg Washingtonból a nyilatkozattervezetet. Magyarország ezt követően elkészítette és visszaküldte a maga válaszát az Egyesült Államoknak. A tervezet egyebek között adatszolgáltatási kötelezettséget is tartalmaz. Lapunk úgy tudja, hogy a magyar–orosz Déli áramlat-egyezmény aláírása után Washingtonban felmerült a vízummentességi tárgyalások jegelése Magyarországgal, de azóta ez lekerült a napirendről.

Csehország példáját követve Észtország és Lettország is különmegállapodást kötött szerdán Washingtonnal  a  vízummentességről és a légi biztonságról. Az új tagországok vízumalkui láthatóan boszszantják Brüsszelt. Franco Frattini belügyi EU-biztos tegnap változatlanul amellett érvelt, hogy a tagállamoknak közös platformon kell tárgyalniuk Washingtonnnal, mégpedig az uniós jogrendszer alapján. A szerdai Financial Times szerint az ügy „dühödt veszekedéssé” fajulhat a ma kezdődő brüsszeli EU-csúcson.

A lett-amerikai vízummegállapodás aláírása Rigában
A lett-amerikai vízummegállapodás aláírása Rigában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.