Oroszország és Kína emberi jogi teljesítményét bírálja Washington
A washingtoni külügyi tárca világjelentése - amely majdnem kétszáz országban vizsgálta az emberi jogok állapotát 2007-ben - úgy fogalmazott, hogy magyar kormány általánosságban tiszteletben tartja az állampolgárok emberi jogait, de néhány területen még mindig fennállnak problémák.
Washington értékelése szerint Oroszországban a kormány korrupt, a sajtót zaklatják, a választásokon visszaélések történtek, továbbá a biztonsági erőkhöz gyilkosságok és kínzások köthetők. A végrehajtó hatalom centralizációjának fokozódása csökkentette a kormány elszámoltathatóságát, és az ellenzéki pártok működése korlátozott.
Kínában a jelentés szerint olyan tekintélyuralmi rendszer van, amely nem tartja tiszteletben az alapvető emberi jogokat, zaklatják az újságírókat és a külföldi segélyszervezetek alkalmazottait, a börtönökben kínozzák a rabokat. Noha a gyors gazdasági növekedés következtében a társadalom nagy része átalakult, továbbra is megsértik az emberi jogokat, nem ritka, hogy a bebörtönzötteket elektromos árammal kínozzák és verik. Peking 2007-ben fokozta az internet ellenőrzését és cenzúrázását, a kormány erősítette a szólás- és sajtószabadságot korlátozó intézkedéseket. Az amerikai külügyminisztérium a kemény kritika ellenére a Reuters szerint elnézőbb volt Kínával szemben, mint korábban. Az AFP megjegyezte, hogy az ország lekerült arról a feketelistáról, amely az emberi jogok legsúlyosabb megsértőit sorolja fel.
Az amerikai külügyminisztérium több mint 190 országban vizsgálta az emberi jogok helyzetét. s ezúttal is a legsúlyosabb jogsértőkként ostorozta Kubát, Pakisztánt, Afganisztánt, Észak-Koreát, Iránt, továbbá Szudánt, Nepált, Szíriát és Zimbabwét. Azokban az országokban sértették meg legrendszeresebben az emberi jogokat, ahol a hatalom az el nem számoltatható vezetők kezében összpontosult - olvasható a jelentésben.
Az amerikai külügyi jelentés a szudáni helyzetet szörnyűnek nevezte: a 2006-os békeegyezmény ellenére Dárfúr káoszba süllyedt, a kormány folytatta a falvak bombázását, a lázadók is fokozták támadásaikat. Észak-Korea totális diktatúra, amelyet az emberek mindennapi életét elnyomó politika jellemez. Afganisztánban továbbra is gyenge az emberi jogok helyzete, a felkelők tavaly 6500 embert öltek meg, ezenkívül gyengék a kormányzati intézmények, burjánzik a korrupció és a kábítószer-csempészet. Pakisztánban, amely Amerika szövetségese, annak ellenére, hogy Pervez Musarraf elnök elkötelezte magát a demokratikus átalakulás mellett, romlott az emberi jogok állapota - olvasható a washingtoni külügyi értékelésben.
A jelentés szerint az Egyesült Államok figyelemmel kíséri saját teljesítményét is, különös tekintettel a világ bírálatára. A dokumentum megemlíti, hogy erős kritika érte Amerikát a guantánamói börtöntábor terrorgyanús foglyainak bánásmódja miatt. Az amerikai kormány továbbra is meghallgatja és egyenesen reagál az egyebek között azokkal az intézkedések kapcsolatos aggodalmakra, amelyeket a terrorizmus globális fenyegetése elleni védelem jegyében hoztak - tartalmazza az emberi jogok 2007-es helyzetéről szóló dokumentum.
(MTI)