Bíró előtt a szerb lakosságot elüldöző horvát parancsnokok
Az 52 éves tábornokot és két társát - Ivan Cermakot és Mladen Markacot - az ügyészek elsősorban azért az 1995-ös hadműveletért teszik felelőssé, amely miatt 200 ezer szerb elmenekülni kényszerült horvátországi lakhelyéről, a Krajinából.
Hazájában ugyanakkor Gotovinát hősnek tekintik, és a tábornok maga is úgy nyilatkozott, hogy nem tartja magát bűnösnek. Ügyvédei szerint neki köszönhető, hogy Bosznia és Horvátország között lezárult a háború.
Az 1995 augusztusától novemberig tartó hadművelet során a horvátok a vád szerint módszeresen és bűnös módon kényszerítették távozásra a szerbeket a kelet-horvátországi térségből. A vádak között több tucat gyilkosság, kínzás, foglyokkal és civilekkel szembeni embertelen bánásmód, falvak fosztogatása és romba döntése is szerepel az offenzíva kitervelése és irányítása mellett. Legalább 150-re teszik az erőszakcselekmények civil halálos áldozatainak számát.
A vád képviselője kedden hangoztatta, hogy azok számára is nyomasztóvá vált az élet, akik a térségben maradtak. A tábornokok az akkori horvát politikai vezetés tudtával gondoskodni igyekeztek arról, hogy a szerbek ne térjenek vissza - állítja a vádirat.
Cermak knini laktanyaparancsnok volt és a művelet kormánymegbízottja a kérdéses időben, míg Markac a különleges rendőrséget irányította. Őket is háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolják.
Mindhárman akár életfogytiglani büntetéssel is sújthatók, miután az ügyészek meglátása szerint kulcsszerepet játszottak a történtekben.
Horvát szemmel mindazonáltal a Vihar hadművelet fő célja az volt, hogy visszavegyék azokat a területeket, amelyeket a szerbek a délszláv háborúk kezdetén, a múlt évtized elején foglaltak el, megalapítva az önmaguk által krajinai szerb köztársaságnak nevezett közösséget. Az ügyvédek szerint Gotovina dicséretet érdemelne.
Az évtized elején vád alá helyezett Gotovinát több mint négy évnyi hiábavaló üldözés után, 2005 decemberében tartóztatták le Spanyolországban. Elfogását annak idején az Európai Unió és a NATO is sürgette, és kézre kerülése előmozdította Horvátország EU-csatlakozási folyamatát.
(MTI)