Megakórházról pró és kontra

Az egészségügyi ellátás javulását, éves szinten húszszázaléknyi megtakarítást remélnek a szocialisták az új kórházholdingtól. A szabad demokraták szerint viszont a versenyt fenyegeti az új modell.

A koalíciós pártok a Budapest Egészségügyi Modell nevű koncepción, azaz a kórházholding tervén ugrottak össze. A Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes által kidolgozott és beterjesztett javaslat egyetlen nonprofit gazdasági társaságba vonná össze Budapest mind a tizenkét kórházát. Az intézmények egységes stratégia szerint működnének, amiről a Budapesti Egészségügyi Zrt. határozna, az operatív irányítását viszont továbbra is a kórházak igazgatói végeznék. A kórházak feladata meglehetősen leszűkülne, s csak a szakmai, egészségügyi tevékenységet hagynák az igazgatók kezében, minden mást, így például a könyvelést, pénzgazdálkodást, anyagbeszerzést, logisztikát egy úgynevezett vállalati központ végezné el.

Az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes az új modell bevezetését azzal indokolta, hogy a fővárosi fenntartású kórházakban romlik a műszerállomány, az infrastruktúra és a munkakörülmények, ami a gyógyítási hatékonyságát csökkenti. A jelenlegi helyzet fenntartása évente 2,5 milliárd forintba kerül. A fővárosi kórházak tavaly 5,5 milliárd forint működési hiányt termeltek, ebből kétmilliárdot átgördítettek az idei évre, 3,5 milliárdot pedig az Egészségügyi Minisztérium konszolidált.

A berendezések átlagéletkora 13 év, az átfogó csere mindenhol indokolt lenne, a fővárosi egészségügyi rendszernek most legalább 40 milliárd forintos fejlesztésre lenne szüksége, szemben a folyamatosan termelt adóssággal. A szocialisták szerint egyébként a kórházholding egyik legnagyobb előnye, hogy a központosítással nem kellene minden kórházban műszaki, pénzügyi osztályt fenntartani, ez pedig jelentős létszámleépítéssel és megtakarítással járna. A koncepció szerint a dolgozók, beleértve az orvosokat és egészségügyi szakdolgozókat is, kikerülnének a közalkalmazotti státuszból. Így a béreket a kórházi osztályok minősége és hatékonysága alapján differenciálnák: azaz amelyik orvos, nővér jól dolgozik, az többet is kereshetne. A szocialisták szerint így a kórházak és az osztályok között is verseny alakulhatna ki.

A kórházholding létrehozását viszont a liberálisok éppen a verseny sérülése miatt támadják, szerintük ugyanis a több-biztosítós egészségügyi rendszer lényegét venné el a holding. Létrehozásával ugyanis nem a kórházak versenyeznek majd a pénztárak kegyeiért, hanem azok az egyetlen holdinggal kerülnének szerződésbe, a Budapesten létrejövő négy egészségbiztosítási pénztár kénytelen lesz valamennyi kórházzal szerződést kötni. Többek szerint ugyanakkor ez éppen akadályozhatja azt, hogy a biztosítók "mazsolázzanak" az intézmények között, vagyis kiválasszák a nekik kedvező, jól jövedelmező intézményeket, s ne törődjenek a kisebbekkel. Horváth Csaba szerint ráadásul a verseny erősödni fog, de a jelenlegi gazdasági versenyt szakmai verseny váltja majd fel.

Végül megszületett a megegyezés: a közgyűlés elvi döntést hozott a holding létrehozásáról. A koalíciós békét azonban ez még hozta el, számon kérhető ütemtervet ugyanis nem fogadtak el hozzá. Ettől persze még alakulhat minden a főpolgármester-helyettes eredeti elképzelései szerint, ez esetben az új struktúra legkorábban 2009. január elsején léphet életbe.

Horváth Csaba
Horváth Csaba
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.