Kiszenvedte a büdzsét a koalíció
Holdingba szervezik a főváros fenntartásában lévő 12 kórházat - erről hozott elvi döntést egyhangúlag tegnapi rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. (Azért volt szükség rendkívüli ülésre, mert február végén, éppen a kórházak átszervezéséről szóló vita miatt határozatképtelen lett a közgyűlés. A szocialisták ugyanis ragaszkodtak hozzá, hogy a költségvetés előtt döntsenek a holdingba szervezésről.) A javaslat elfogadását szorgalmazó, emiatt koalíciós feszültséget is vállaló MSZP ezzel felemás győzelmet aratott. A holding létrehozásáról szóló, Horváth Csaba egészségügyi főpolgármester-helyettes által jegyzett ütemtervről és az átalakítás érdekében elkülönítendő félmilliárdos keretről szóló javaslat ugyanis nem kapott többséget. Bagdy Gábor KDNP-frakcióvezető azt javasolta, hogy az eredeti szövegből kerüljön ki az "előterjesztés szerinti" jelző, vagyis maga a 2009-es határidőt tartalmazó ütemterv. Mivel a voksolás során az SZDSZ-frakció szétszavazott, az ellenzéki indítvány éppen hogy megkapta a szükséges többséget.
A kórházholding javaslata az elmúlt napokhoz hasonlóan a tegnapi maratoni ülésnap el
Európa-szerte keresik Antal utódját
Horváth Csaba szerint a kórházak holdingba szervezésével kapcsolatban elmondta: a 12 fővárosi fenntartású egészségügyi intézmény, amely jelenleg 90 telephelyen, ötszáz épületben működik, gazdasági társasággá alakulna. A kórházakat egy egységes, "erőforrás-gazdálkodásért felelős" szervezet fogná össze, amely központilag intézné például az intézmények beszerzéseit. A főpolgármester-helyettes szerint az átalakítás révén összemérhetővé válna az egyes kórházak teljesítménye, azok versenyeznének egymással, ráadásul az új szisztéma évi 2-4 milliárd forintos megtakarítást hozna.
Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője megjegyezte, hogy a holdingjavaslatot tudják támogatni, de szükségesnek tartják, hogy júliusig elkészüljenek és a városházi szakbizottságok elé kerüljenek a részletek és a hatástanulmányok.
A kórházholdingról szóló, napközben a főpolgármester által ötórás szünettel megszakított - a parlamenti képviselő városatyákra az Országgyűlésben is várt több szavazás - vita után rövid idő alatt megegyeztek Budapest idei költségvetéséről. A főváros e szerint az idén 513 milliárddal gazdálkodik, bevételei 503 milliárd forintra rúgnak, hiánya 11 milliárd forint. A büdzséhez a Fidesz és a KDNP által benyújtott 31, illetve az MDF által előterjesztett 11 módosító indítvány egyikét sem fogadták el.