Egyedülálló műtét a HospInvest kórházában
Óriási vesekövet távolítottak el egy négyéves kisfiúból. A kő fél év alatt duzzadt hatalmasra, az orvosok szerint már a gyermek veséje is veszélyben volt, ám egyetlen budapesti intézményben sem vállalták a kényes beavatkozást. Ilyen fiatal korban ugyanis nagyon ritkán alakul ki kő, ezért az orvosoknak nincs se gyakorlatuk, se megfelelő eszközük az ilyen beavatkozáshoz. A kis testhez képest igen nagy képződményt végül a magánbefektető által működtetett kiskunhalasi Semmelweis Kórházban távolították el, ahol a szakmai és a technológiai háttér is adott volt a beavatkozáshoz: szükség volt egy különlegesen vékony endoszkópra, amivel a 10x7 milliméteres, ultrahanggal szétzúzott követ eltávolították, illetve az országszerte és nemzetközileg is elismert dr. Holman Endre urológus osztályvezető főorvosra.
A kisfiút, akit egy budapesti gyerekklinikán kezeltek, előbb az egyetem urológiai klinikájára küldték, majd onnan a vidéki kórházba. Az egyetem gyermekurológus szakemberei szerint ilyen eset legfeljebb két-háromévente fordul elő, többnyire nem szabad a gyerekeknél kialakult követ kivenni. Az egyetemi klinika orvosai szerint egyébként annyira ritka ez az eset, hogy nem is lenne értelme ezért egy ilyen eszközt beszerezni, szerencsésebb, ha egy-egy kijelölt centrumban helyeznek el ilyen műszert. Kiskunhalason azonban nemcsak az eszköz, de a szakmai tapasztalat is adott volt.
Miért éri meg a ritkán használt eszközt épp egy magáncég által működtetett kórháznak beszereznie? Lengyel János orvos-igazgató szerint tagadhatatlanul elindult a verseny: "Keressük a páciensek kegyeit, s minél különlegesebb ellátásokkal szeretnénk csábítani őket."