Moszkva elismerheti Abháziát

A Nyugat-Balkán mellett most a Közel-Kelet és Grúzia aggasztja legjobban az EU-t - derült ki Benita Ferrero-Waldner uniós külügyi biztos hétfői sajtóbeszélgetésén, amelyre lapunk is meghívást kapott.

Két célra összpontosít a Közel-Keleten az Európai Bizottság. Egyrészt a gázai átkelő megnyitására, hogy ténylegesen Szalám Fajjád palesztin kormánya fennhatósága alatt legyen a terület, másrészt a palesztinok és az izraeliek közötti tárgyalások folytatására, amit a Hamasz viszont szeretne meghiúsítani. - Számítunk arra, hogy a nemzetközi "négyes" hamarosan érdemben tanácskozhat. Úgy látom, Tony Blair sok mindent előkészít a háttérben - mondta Brüsszelben tudósítók egy csoportjának az Európai Bizottság osztrák tagja, az EU-külügyminiszterek éppen zajló üléséhez kapcsolódva.

Az EU-t - mint Benita Ferrero-Waldner hozzátette - aggasztja az erőszak fokozódása, a számos civil áldozat, "amely akár palesztin, akár izraeli részről elfogadhatatlan". Az EU egyelőre nem szólítja fel Izraelt telepek felszámolására (Ciszjordániában); a kérdést nem is vették be a külügyminiszteri tanács végkövetkeztetéseibe, de a csütörtök-pénteki uniós csúcson már minden bizonnyal előkerül. - Annyi energiát fektettünk az annapolisi-párizsi folyamatba, hogy most már a helyszínen, a lakosságnak is felmutatható konkrét változásokat, előrelépést várunk el. Ehelyett azt látjuk, hogy repülnek a rakéták Izraelre, megnehezítve az ottaniak életét, viszont az erre adott válasz is igencsak erős - fogalmazott Ferrero-Waldner, akinek a tárcája jövőre egyébként összeolvad Javier Solana, az EU külügyi főképviselője hatásköreivel. Leszögezte: az EU semmiképpen sem állítja le a palesztin hatóság anyagi támogatását, a huszonhetek jelenleg a vezető donor szerepét játsszák.

Grúziával kapcsolatban elhangzott: az EU-nak fokozottabban kell hozzájárulnia az ország stabilitásához a májusi választások előtt. Ezt a svéd és a lengyel külügyminiszter közös levélben is szorgalmazta az Európai Bizottságnál és a tanácsnál. - Brüsszel a stabilitási paktum keretében kétmillió euróval (félmilliárd forint) támogatja Tbiliszit - jelentette be Ferrero-Waldner. A helyzet különösen kényes azáltal, hogy (mint az uniós külügyi felelős első kézből származó értesüléseire hivatkozva utalt rá) Oroszország a szakadár Abházia elismerésére tehet lépéseket. (Moszkva ezt meg is teszi, ha a grúzok belépnek a NATO-ba, figyelmeztetett Dmitrij Rogozin, orosz NATO-nagykövet.)

- Az EU mindvégig teljes mellszélességgel áll ki Grúzia területi integritása mellett - hangsúlyozta a biztos. Szó van róla, hogy az unió vízumkönynyítési és toloncegyezményt köt, illetve szabadkereskedelmi megállapodást is előkészít a kaukázusi országgal. Ezek tető alá hozásához az EU-tagállamok hozzájárulása is szükséges.

Lapunk Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő szombati lemondásával, illetve a májusi előre hozott parlamenti választásokkal kapcsolatos kérdésére az osztrák biztos elmondta: - Meg kell mutatnunk a szerb lakosságnak, hogy az EU-n belül akarjuk tudni őket. Különösen a fiatalok számára fontos, hogy felvázoljuk ezt a perspektívát, beleértve a vízummentességet.

Ferrero-Waldner asszony glóbusszal
Ferrero-Waldner asszony glóbusszal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.