Omán tulajdonos a Molban, elszálló dízelár
Szerdától 6 forinttal emelkedik a gázolaj ára – tudta meg piaci forrásokból a NOL. Ez azt jelenti, hogy az üzemanyag középára literenként már 314 forintot kóstálhat. Vagyis a – főként fuvarozóknak fontos – dízelolaj ára teljesen elszállt. A benzin átlagosan 300 forintos ára értesülésünk szerint nem változik. (M. I.)
jóváhagyásának és egyes érintett elővásárlási jogok gyakorlásának függvényében. Abban is megállapodtak, hogy a jövőben stratégiai partnerségüket különböző üzletfejlesztési projektekre is kiterjesztik.” Azt is hozzáfűzik, hogy az ügylet ez év végével zárulhat le, és csak utána adnak részletesebb tájékoztatást.
A piac ennek megfelelően meglehetősen érzéketlenül reagált a bejelentésre: a bejelentést követő percekben az árfolyam néhány százalékot ugrott, aztán visszaesett majdnem az eredeti szintre.
Egy másik, nyilvánvalóan adódó kérdésre, miszerint honnan akadt a Molnak 8 százaléknyi saját részvény, a sajtóközleményben nem térnek ki. A választ a BÉT-honlap adja meg, ahol néhány perccel az ománi üzlet bejelentéséről szóló közlemény előtt a Mol egy másik nyilatkozatot is tett. Eszerint: az állami MFB Investnek tavaly júliusban kölcsönadott 10 százalékból 6 százalékot visszavesz. Mivel a cseh CEZ-zel kötött részvényügyletből még maradt mintegy 2 százaléka, így kijön a most eladott mennyiség.
Az OOC az Ománi Szultánság 100 százalékos tulajdonában lévő társaság. A Mollal régi együttműködésre tekinthet vissza: a magyar cég többek között gázt kutat az arab állam területén. A közeledést mindenesetre diplomáciai csatornákon is előkészítették az arab félsziget délkeleti részén fekvő, az Arab-tengerrel és az Ománi öböl által is körülölelt állammal. Talán nem lényegtelen, hogy Omán szomszédos a Mol felvásárlására törekvő OMV egyik nagytulajdonosaként is ismert Abu Dhabival.
A mostani lépés egyébként szintén nem függetleníthető a Mol-menedzsment által nem kívánt OMV-felvásárlás elleni védekezéstől: ha valóban 25 ezer forinton értékesíti a Mol ezeket a papírokat, alighanem jelentős veszteséget kell elkönyvelnie rajtuk: az OMV tavaly június végi „coming out”-ját követően a Mol jelentős paketteket vásárolt akár közel 30 ezer forintos áron is. Igaz, ma pontosan nem mondható meg, hogy most mely áron vásárolt részvényt adják el.
A bejelentés tükrében kérdés, hogy az OMV-ellenes stratégia tükrében mennyire tekinthető „barátinak” az OOC. Míg ugyanis a Mol eddig az összes „baráti” féllel részvényvisszaszerzési opciót is lekötött, ebben a közleményben erről nincs szó. Vagyis kérdés: mi a biztosítéka a Molnak arra, hogy Omán nem adja-e tovább a papírokat Abu Dhabinak avagy az OMV-nek.
Mindazonáltal Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgató szavai igen nyugodtnak tűnnek, aki az OOC személyében – nyilvánvalóan utalva az OMV-re – az „új” szakmai tulajdonost köszöntötte a cégben.
(M. I.)