Az amerikai hírszerzőfőnök helyettese azt reméli, hogy a felderítők társadalmi megítélése javulni fog. A helyzet azonban nem olyan aggasztó: a közvélemény-kutatások alapján a polgárok 58 százalékának “nagyon jó” vagy “többé-kevésbé jó” a véleménye a szervezetről.
Az amerikai titkosszolgálatok javítani akarnak megítélésükön
Donald Kerr, az amerikai hírszerzőfőnök helyettese a 16 amerikai felderítő szolgálatot tömörítő szervezet (INSA) egyik rendezvényén arról beszélt: az bántja legjobban, hogy a hírszerzés eddig hagyta, hogy a szervezetet bírálók, vitát bontakoztassanak ki az országban, miközben maguk a szolgálatok meg se próbáltak rokonszenvet ébreszteni az amerikaiakban.
"Ez egyáltalán nem egy homályos szakma, olyan tevékenység ez, amely művelőit büszkeséggel tölti el, karrierüket és életüket áldozzák fel érte. Azt akarjuk, hogy ezt kifejthessék és értékeljék őket a munkájukért" - hangoztatta Kerr. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hatvanas években tették teljesen titkossá a szolgálatokat, de mára ez már inkább árt, ugyanis ezzel elvesztették a nemzet támogatását.
A közvélemény-kutatások alapján nem tűnik olyan kétségbeejtőnek a helyzet. A polgárokat tavaly decemberben kérdezték meg 16 amerikai felderítő szervezet iránti viszonyukról. A népszerűségi listán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a kilencedik helyen végzett, megelőzve a Közlekedésbiztonsági Hivatalt (TSA).
A megkérdezettek 58 százaléka mondta azt, hogy "nagyon jó" vagy "többé-kevésbé jó" a véleménye a CIA-ről. A polgárok 12 százaléka soha sem hallott a CIA-ről vagy nem tudott róla véleményt mondani, ami vélhetően a Kerr által emlegetett titokzatosságnak a folyománya.
Mindenesetre az elmúlt években az amerikai felderítő szolgálatok bőségesen kínáltak csemegét a bírálóknak. Megtépázták tekintélyüket a szeptember 11-i terrortámadások, az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos téves adatok, a vízbefojtásos vallatás körüli viták, a lehallgatásokról készült felvételek megsemmisítése, az engedély nélküli lehallgatások vagy éppen a terroristagyanús foglyok "eltüntetése" más országokban.A helyettes kémfőnök szerint a szakszolgálatok iránti közbizalom csak akkor kezdett megváltozni, amikor nyilvánosságra hozták a hetvenes években történt titkosszolgálati túlkapásokat.
Donald Kerr szerint mindenkinek el kell gondolkodnia azon, hogy miként lehet visszanyerni a közbizalmat. Ez nem körmönfont PR-kampányokon múlik, - mert az emberek átlátnak rajtuk - hanem olyanfajta tisztességen és nyíltságon, amely még nem fedi fel a szolgálatok hírforrásait és munkamódszereit - mondta az amerikai kémszervezet helyettes főnöke.
(MTI/AP)