Merénylet után: nem fogadják az izraeli kormányfőt a jesivában
Mint a vallási iskola egyik elöljárója, Hájim Steiner rabbi az izraeli közszolgálati rádióban közölte, "nem fogadhatnak az iskolában olyan miniszterelnököt, aki a Tóra szelleme ellen cselekszik, és elfogadja, hogy Izrael visszavonuljon Izrael földjének egy részéről". A rabbi emlékeztetett: a Szentírás tiltja, hogy akár egy hüvelyknyi földet átadjanak Izrael földjéből a bibliai határokon belül. Ennek kapcsán azzal vádolta a kormányfőt, hogy "szembeszáll az isteni parancsolatokkal", egyúttal követelte, hogy folytassa a ciszjordániai kolonizációt.
Olmert részvétlátogatást tervezett a jesivában. Vasárnap Juli Tamir oktatási minisztert már heves tüntetés fogadta a talmud-iskola diákjai részéről. A miniszter asszonyt, aki régóta aktív tagja a Békét, most! annexióellenes mozgalomnak, "bűnösnek", "gyilkosnak" nevezték, az egyik diák megpróbálta megütni, de a politikus testőrei megakadályozták ebben.
"Még soha nem tapasztaltam ilyen gyűlöletet. Engem ez azokra az uszításokra emlékeztet, amelyek megelőzték Jichák Rabin miniszterelnök meggyilkolását" - mondta hétfőn szintén a közrádióban Tamir. Rabint 1995. november 4-én ölte meg egy vallási fanatikus, aki azzal vádolta az akkori kormányfőt, hogy "kiárusítja Izrael földjét".
Az 1924-ben Avrahám Jichák Kook főrabbi által alapított jesiva a vallásos cionizmus egyik bástyája, majd az 1967-es "hatnapos háborút" követően a szélsőséges nacionalizmus központja lett. Falai között alakult meg 1974-ben a Gus Emunim mozgalom, a ciszjordániai és gázai övezetbeli zsidó kolonizáció élharcosa.
Az izraeli hadsereg őrizetbe vett 29 palesztint Ciszjordániában
Az izraeli hadsereg őrizetbe vett 29 palesztint hétfő hajnalban Ciszjordániában - jelentette be egy katonai szóvivő.
Közülük a legtöbbet az Izrael által megszállt terület északi részén, Nábluszban, illetve a délen található Betlehemben vették őrizetbe.
A palesztin biztonsági erőkhöz közel álló források a maguk részéről közölték, hogy Nábluszban és környékén húsz embert vettek őrizetbe, akik részben a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah mozgalomhoz, részben a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (NFPF) szervezethez, illetve a radikálisabb Hamász mozgalomhoz tartoznak. További nyolc NFPF-tagot Betlehemben fogtak le. Köztük van az al-Ajjám palesztin lap helyi tudósítója, Haszan Abdel-Dzsavad - közölték a palesztin források.
(MTI)