Lefogták a "halál kereskedőjét"

A bangkoki rendőrségen nem volt hajlandó tegnap válaszolni az újságírók kérdéseire Viktor Anatoljevics But, akit a világ legismertebb illegális fegyverkereskedőjének tartanak. Csütörtök este vették őrizetbe a 41 éves orosz "üzletembert", amerikai és belga Interpol-körözés alapján, az ENSZ által elrendelt fegyverembargók megsértésének, illetve pénzmosás és bűnszervezet irányításának vádjával.

Mindez a thaiföldi főváros egyik szállodájában történt, miután - rendőrségi közlés szerint - Moszkvából Aeroflot géppel megérkezett. Valamennyi sajtóbeszámoló úgy tudja: Butról mintázták a hollywoodi "A háború ura" című sikerfilmet, amelyben Nicolas Cage alakította a fegyverkereskedőt.

A szovjet légierő egykori tisztjének sajátos pályafutása 1991 után kezdődött: fokozatosan negyven-ötven katonai szállítógépből álló vállalkozást épített ki. Legális nemzetközi akciókból is kivette részét, szállított ENSZ-békefenntartókat Kelet-Timorra, miként az 1993-as szomáliai válság idején élelmiszer-szállítmányokat a Washington által irányított segélyakció keretében.

Két amerikai újságíró tavaly kiadott "A halál kereskedője: pénz, fegyverek, repülők és az ember, aki a háborút lehetővé teszi" című könyve szerint Viktor But légiflottája alvállalkozóként részt vett amerikai katonai és civil személyzet iraki transzportálásában is. A vád szerint ugyanakkor régi hadiipari kapcsolatait kamatoztatva Oroszországból és Ukrajnából a fő illegális fegyverexportőrré vált, és előszeretettel adott el, szállított fegyvereket válságtérségekbe. Charles Taylor libériai rendszerének Sierra Leone destabilizálásához, Kadhafi Libiájának, a zairei diktátor Mobutunak, a kongói polgárháború szemben álló feleinek, Ugandának, Ruandának, Szudánnak, még a tálib rendszernek is Afganisztánban 2001-ig.

Amerikai közlés szerint But légiflottája alkalmas volt a megrendelők igénye szerint harckocsikat, helikoptereket is szállítani. A libériai-Sierra Leone-i fegyveres konfliktusban a tét ráadásul a gyémántlelőhelyek birtoklása is volt, amelyből a feltételezések szerint But is részesedett.

Washingtonban bejelentették, hogy az amerikai kábítószer elleni ügynökség (DEA) tagjai is részt vettek But bangkoki elfogásában, az ügynökség ugyanis hosszú hónapok óta követte a nyomát, ezúttal elsősorban a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillaszervezettel való kapcsolatai miatt. Az Egyesült Államok a terrorszervezetek között tartja nyilván a FARC gerillahadseregét, amelyet ráadásul kábítószer-termeléssel és csempészettel is vádolnak. "A halál kereskedője" című könyv szerzői szerint régi keletű az orosz férfi és a FARC közötti üzlet: Blut flottájának egyik gépe 1999 tavaszán több alkalommal is ledobott fegyvereket a gerilláknak. Becslések szerint legalább tízezer lőfegyvert, amivel érdemben megerősödött akkor a FARC katonai ereje.

Amerikai hírszerzői értesülések szerint az orosz jelenleg is éppen egy újabb ilyen fegyverüzletről tárgyalt, köztük száz föld-levegő rakéta eladásáról. Ugyanakkor a DEA cáfolta az újságírói feltételezést, hogy az ügyletről abból a számítógépből szereztek volna információt, amelyet a kolumbiai hadsereg a gerillák egyik, az ecuadori határ túloldalán lévő táborából hoztak el egy hete. Álvaro Uribe kolumbiai elnök viszont a komputerben lévő dokumentumokra hivatkozva vádolta meg Hugo Chávez venezuelai elnök rendszerét a FARC pénzügyi támogatásával, illetve Rafael Correa ecuadori elnököt a gerillákkal való kapcsolattartásért.

Más források arról számolnak be, hogy a DEA-ügynökök hosszú hónapok során férkőztek But bizalmába, és elhitették vele, hogy a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillaszervezet képviseletében fegyvert akarnak vásárolni. New Yorkban már csütörtökön vádat is emeltek ellene azon címen, hogy több millió dollár értékben próbált fegyvert eladni az Egyesült Államokban terrorszervezetként nyilvántartott FARC-nak. Az elfogásban több más amerikai titkos ügynökség is részt vett.

Sajátos elem Viktor But bangkoki letartóztatása és a Kolumbia, illetve Venezuela és Ecuador közötti már-már háborús feszültség időbeni egybeesése. Venezuela és Ecuador is jelentős katonai erőket mozgósított a kolumbiai határhoz, válaszként arra, hogy a kolumbiai hadsereg egy hete (beismerten) két kilométerre, ecuadori területen először bombázott, majd katonáival megsemmisített egy FARC-tábort. Az akcióban megölték a FARC második számú vezetőjét, Raúl Reyest, aki amolyan külügyminiszterként is tevékenykedett, és likvidálták a táborban tartózkodó harminc további gerillát is. A FARC több mint négy évtizede folytatja a fegyveres harcot a mindenkori kolumbiai kormányok ellen.

Ő csupán egy teherfuvarozó - állítja Viktor But fivére

Letartóztattak egy orosz állampolgárt külföldön, amerikai utasításra. Ez elfogadhatatlan - mondta pénteken Viktor Burobin az Eho Moszkvi rádióban. Közölte, hogy ő But ügyvédje 2002 óta. - Ragaszkodunk ahhoz, hogy visszatérhessen Oroszországba.

- Aggasztó, hogy az Egyesült Államok elcsalhat valakit egy idegen országba, és ott foglyul ejtheti - panaszolta ugyanebben az adásban a fivér, Szergej But. Mindketten azt állították, hogy az illegális fegyverkereskedelem vádjai hamisak. - Ő egy egyszerű üzletember, csak teherárut fuvarozott, ilyenformán nem különbözött egy egyszerű taxisofőrtől - mondta Szergej.

A most lefogott férfi életrajza egyébként valódi regény. Számos néven szerepel a világban, amióta a kilencvenes évek elején az akkor 25 éves tolmácstiszt berobbant a nemzetközi sötét üzletekbe. Születési helye is bizonytalan, hol Tádzsikisztánt, hol Türkmenisztánt jelöli meg. A moszkvai Idegen Nyelvek Katonai Főiskoláját végezte, és a nyugati hírszerzők szerint minden elképzelhető nyelven beszél: az üzbégtől a francián és portugálon át afrikai helyi dialektusokig.

Amikor szétesett a Szovjetunió és hadserege, But olcsón jutott szállítógépekhez és megszerezhető fegyverkészletekhez. Flottája szolgálta az amerikaiakat és a nemzetközi segélyszervezeteket is. Valamikor azonban fordult a kocka. Feltételezhető, hogy But képtelen volt kihagyni olyan ígéretes üzleteket, amelyeket az USA és a Nyugat elkeseredett ellenfelei (iszlám terroristák) kínáltak neki. 2006-ban gépeit és pénzeszközeit lefoglalták az Egyesült Államokban. Most pedig az USA szeretné bíróság elé állítani a férfit.

But eddig az orosz kormány védelme alatt állt. Egy belga bíróság pénzmosás miatt köröztette az Interpollal - Moszkva azonban viszszautasította a kiadatási kérelmet. A teherfuvarozó azóta is élvezte az orosz hatóságok védelmét. Nem véletlenül: az általa végzett főiskola egyfajta garancia arra, hogy But közeli kapcsolatban lehet a Kremlben befolyásos katonai-hírszerzői gárdával, a "szilovikokkal".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.