Az egészségügy miatt tovább tart a koalíciós feszültség
A humánpolitikai főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a képviselőcsoport egyöntetűen támogatta az általa jegyzett egészségügyi reformelképzeléseket és azt, hogy ezeket összekössék a büdzsé elfogadásával. Leszögezte, hogy konkrét garanciát kívánnak kapni arra, hogy a betegellátás, az intézményrendszer színvonala nem romlik tovább, ezt tekintik ugyanis "politikailag az előttünk álló legfontosabb kérdésnek" .
Az általuk kevésbé támogatott megoldás a jelenlegi egészségügyi rendszer válságmenedzselése. Ennek keretében a múlt évi 5,5 milliárd forintos működési veszteséget pótolnák az idei költségvetés céltartalékából. Két és fél milliárdot pedig az életmentő és az egyéb orvosi műszerek vásárlására szánnak. Az SZDSZ által benyújtott költségvetés-tervezetben erre a célra semmilyen összeg nem szerepel. Tavaly 650 millió forintot biztosítottak műszervásárlásra - fűzte hozzá.
Horváth Csaba a költségvetési átcsoportosításnál fontosabbnak, célravezetőbbnek tartaná, ha az egészségügyi ellátórendszer holding jellegű átalakítása mellett voksolna a közgyűlés. Mint mondta, ezzel a jelenleg magukra utalt kórházak működését egységesítenék. Ennek révén javítható a kórházak működési, illetve gyógyítási hatékonysága.
Az új modellben meghatározó elem, a jelenlegivel szemben, hogy nem elsősorban gazdaságilag versenyeznének egymással a fővárosi kórházak, hanem a szakmai gyógyító tevékenységük versenyére helyeznék a fő hangsúlyt. Gazdasági téren persze továbbra is versenyeznének a főváros kórházai a konkurens szolgáltatókkal, húsz budapesti állami, egyházi és magánintézménnyel.
A szocialisták által támogatott egészségügyi intézményellátó rendszer átalakításról hétfőn kora reggel, a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt tárgyal az önkormányzat egészségügyi bizottsága.
Az MTI információi szerint a holdingszerű ellátási modell koncepciójának és ütemtervének elfogadásával együtt, hatályon kívül helyeznék az önkormányzat 2002 óta érvényes egészségügyi programját, valamint 500 millió forintot biztosítanának a Fővárosi Egészségközpont Zrt. létrehozására.
Az SZDSZ álláspontja még nem véglegesült. John Emese frakcióvezető korábbi nyilatkozata szerint létrejöhet a kompromisszum ez ügyben.
(MTI)