ENSZ BT: Líbia megakadályozta a jeruzsálemi merénylet elítélését
Líbia megakadályozta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) rendkívüli ülésén a jeruzsálemi merényletet terrorcselekménynek minősítő nyilatkozatot fogadjon el - közölte Zalmay Khalilzad amerikai ENSZ-nagykövet.
A BT a világszervezet New York-i székhelyén, helyi idő szerint csütörtök este tartott ülésén az Egyesült Államok által beterjesztett nyilatkozattervezetet vitatta meg, amely terrorcselekménynek minősítette volna, hogy egy palesztin fegyveres nyolc embert agyonlőtt egy nyugat-jeruzsálemi Talmud iskolában.
Khalilzad elmondta, hogy a BT-ben azért nem született megállapodás, nem Líbia nem akarta elítélni a merényletet, illetve össze kívánta kötni azt Izrael gázai övezeti offenzívájával.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet - aki márciusban a BT ülésein elnököl - később megerősítette, hogy nem jött létre megállapodás a merénylet elítéléséről. A diplomata sajnálkozását fejezte ki, megjegyezve: a jeruzsálemi támadás egyértelműen terrorcselekmény volt, s "megérdemelte volna, hogy külön kezeljék".
Líbia a múlt hét végén szintén ellenezte, hogy a BT az izraeli offenzíva kapcsán nyilatkozatban terrorcselekménynek minősítse a Gázai övezetből a zsidó állam ellen indított palesztin rakétatámadásokat, amelyek izraeli indoklás szerint a hadműveletek okául szolgáltak. A BT végül az erőszakos cselekmények beszüntetésére szólította fel a szemben álló feleket és tudomásul vette Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár külön nyilatkozatát - amely a palesztin rakétatámadásokat terrorcselekménynek, az izraeli offenzívát pedig az erőszak aránytalan és túlzott alkalmazásának minősítette -, ám nem biztosította kifejezett támogatásáról a főtitkári nyilatkozatot.
Az amerikai elnök kiállt Izrael mellett a jeruzsálemi merénylet után
Határozottan kiállt Izrael mellett George Bush amerikai elnök az egyik jeruzsálemi Talmud iskola ellen csütörtök este végrehajtott, nyolc halálos áldozatot követelő merénylet után.
Bush a washingtoni Fehér Ház által nyilvánosságra hozott közleményében terrorcselekménynek minősítette és "barbár cselekedetnek" nevezte a támadást.
Az amerikai elnök tudatta, hogy telefonon beszélt Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel. Bush a beszélgetés során részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, és biztosította az izraeli vezetőt afelől, hogy az Egyesült Államok határozottan kiáll a zsidó állam mellett.
Előzőleg a Brüsszelben tartózkodó Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is elítélte, terrorcselekményként bélyegezte meg a támadást, amely miatt David Miliband brit külügyminiszter pedig - Londonban kiadott közleményében - sajnálkozásának adott hangot.
A Jeruzsálem nyugati részén, a Kirjat Móse negyedben fekvő Talmud iskolába az első jelentésekkel ellentétben nem két, hanem egy fegyveres hatolt be és kezdett lövöldözni. Az elkövető - egy kelet-jeruzsálemi palesztin - nyolc embert megölt és újabb beszámolók szerint további mintegy tíz személyt megsebesített. A rendőrség közlése szerint a merénylőt egy szolgálaton kívüli katonatiszt lőtte le, aki a közelben lakik és a lövések hallatán átrohant az oktatási intézménybe.
Jeruzsálemben ez volt a legvéresebb támadás azóta, hogy 2006. április 11-én 11 ember halt meg egy öngyilkos robbantásos merényletben.