A nyáron dönthet az EU az OMV/Mol ügyben
„A tervezett ügylettel kapcsolatban számos versenyjogi aggály merülhet fel” – jelentette be csütörtökön az EU versenyhatósága, megkezdve a második körös, ún. részletes vizsgálatot. Brüsszelnek ezúttal kilenven munkanapon belül, azaz július 22-ig kell végleges határozatot hoznia arról, hogy az összefonódás jelentősen korlátozná-e a versenyt az egységes piacon. Ekkor elutasíthatja, jóváhagyhatja vagy pedig feltételekhez kötheti a fúziót. - Ez a felvásárlás számos, stratégiailag fontos energiapiacot érintene - nyilatkozta Neelie Kroes uniós biztos.
Mint megírtuk, forrásaink szerint Brüsszel már a céggel folytatott előzetes puhatolózó tárgyalásokon is felvetett horizontális és vertikális, azaz az energetikai infrastruktúrát és a gyártástól az értékesítésig húzódó folyamatot egyaránt érintő aggályokat. Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezér a minap azt nyilatkozta: augusztusra várja az üzlet tisztázását. Az OMV jelenleg a Mol részvényeinek mintegy húsz százalékával rendelkezik, és legalább 50 százalékuk megszerzésére törekszik.
Brüsszel egyelőre tovább vizsgálja a Lex Molt és – hivatalosan legalábbis – a szavazatelsőbbségi lehetőséget nyújtó privatizációs törvényt is. Viszont ugyancsak csütörtökön az EU luxembourgi bírósága elítélte Spanyolországot, amiért energiaszabályozója 2006-7-ben megakadályozta, hogy az E.On német energiaóriás 42,3 milliárd euróért megszerezze az Endesa vezető spanyol áramszolgáltatót. Az üzlet terve annak idején már átment a brüsszeli fúziókontrollon, de kétszázmillió euró felárért végül egy spanyol-olasz cégcsoport szerezhette meg a vállalatot. A piacvédő spanyolokra rájár a rúd: néhány hete ugyancsak az Európai Bíróság mondta ki - akkor az EdF-Hidrocantábrico ügyben -, hogy aránytalan lépés szavazatkorlátozással gúzsba kötni a külföldieket a hazai energiapiac védelmében, mint egy 1999-es spanyol törvény azt tette.