Megint megnyílnak a gázcsapok

Ismét megegyezett Ukrajna Oroszországgal - a Gazprom így az előtt újra teljesen kinyitja a gázcsapot, hogy a nyomáscsökkentés bármilyen gondot okozhatott volna az európai ellátásban. Igaz: ilyen megállapodásokat a két fél már sokszor kötött.

Közös közleményben jelentette be az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz, hogy megállapodtak az idén Ukrajnának leszállított gáz kifizetéséről - ez alapján a cégek a gázszállítások normalizálásáról adtak hírt. Épp időben: a Naftogaz egy nappal korábban még azzal fenyegetett, hogy szerdán már csökkenhetnek a nyugat-európai gázszállítmányok, miután a Gazprom a nyomás fokozása miatt ismét csökkentette a vezetékben lévő nyomást (vagyis az Ukrajnának szánt gáz menynyiségét). Az Ukrajna felől gázhoz jutó államok illetékes cégei - így a magyarok is - azonban tegnap is rendre azt jelentették, hogy a gáznyomás határaikon a szerződésnek megfelelő. Ez nagy mértékben növelte Julija Timosenko ukrán miniszterelnök tegnap újból elismételt szavainak súlyát: Ukrajna megbízható partner kíván maradi, és nem vesz el a Nyugat-Európába küldött gázból. (2006 elején az előző ukrán-orosz gázvita során a gyanú szerint Ukrajnában "tűnt el" a nyugatra, így Magyarországra szánt gáz egy része.) Pedig kedd este a Gazprom - Ukrajna egyre halmozódó gázadósságai miatt - a hétfői 25 után már 50 százalékkal csökkentette az ukrán belföldi felhasználásra szánt gázbetáplálást. Mi több, ukrán források szerint az elzárás ennél jóval nagyobb volt. Kedden a Gazprom még - nyitottsága fenntartása mellett - a tárgyalások megfenekléséről adott számot. A Naftogaz vezetője pedig arra hivatkozott, az ukrán gázrendszer egyensúlyának megőrzése érdekében csökkenthetik a továbbszállított gáz menynyiségét.

Szakértők megerősítik: az országos vezetékrendszerekben fizikailag valóban szükség van egy fajta gáznyomásegyensúly fenntartására. Szerintük ezt a radikális csapelzárás ellenére az ukrán belső gáztárolókból sikerülhetett kiegyensúlyozni. A jelentős lehűlés ellenére a viszonylag enyhe időjárás szintén nem rontott tovább a helyzeten.

Tegnap délután azonban már a két cég közös közleményt adott ki. Itt azonban csak az idei tartozás - a január és március elseje között leszállított gázért járó pénz - kifizetéséről adnak számot, és azt közlik: a szállítások egyéb kérdéseiről még folynak az egyeztetések.

Szakértők üdvözölték a megállapodás bejelentését. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a részletek még nem ismertek: a keddi mélypont után túlságosan gyors volt a megállapodás, amelyről túl sok részlet nem jelent meg. Ukrajna és Oroszország gázvitája több évre tekint vissza. Ennek során rendre az a vád érte Ukrajnát, hogy az oda beszállított gáz egy része kifizetetlenül "eltűnt". Egy szakértő szerint, ha minden "gyanús" elmaradást számba vennének, Ukrajna adóssága akár az 5-10 milliárd dollárt is elérhetné. Ugyanakkor a Gazprom a mostani konfliktust megelőző közlésében 600 millió dollár "ez évi" tartozásról számolt be. Mindazonáltal az ukrán és az orosz kormány a vitát többször is nagy nyilvánosság előtt lezárta: ez történt a 2006-os "összecsapást" követően, aztán tavaly decemberben és ez év februárban is. Mindezek során a felek számos szóbeli, politikai és szerződéses biztosítékot adtak a - vitában nem érintett, a szállítások elmaradása miatt mégis kárt szenvedő - országok felé a gázszállítások zavartalanságára. A tegnapi események azonban arról tanúskodnak, hogy mégis csak egy bizonyára nagyon nehéz döntés után jutott arra az ukrán kormány: a nemzetközi színtéren meg kívánja őrizni a hitelességét.

Értesülésünk szerint Kákosy Csaba gazdasági miniszter tegnap a kormányülésen beszámolt az ukrán-orosz gázvita Magyarországot érintő hatásairól. Kákosy leszögezte: nálunk nem csökkent a gáznyomás, de a hazai rendszerek jelen helyzetben egy ukrán oldali gáznyomásingadozást képesek lennének kiegyensúlyozni. Ez mindaddig igaz, amíg a hőmérséklet, illetve az ukrán beszállítás nem csökken drasztikus mértékben - tette hozzá. Tegnap Daróczi Dávid kormányszóvivő szükségesnek tartotta hangsúlyozni: az orosz-ukrán gázvita a magyar kormány álláspontját igazolja, mely szerint minél több csövön érkezik az országba gáz, annál biztonságosabb az ellátásunk. A kockázatokat csökkentené az - orosz gázt más útvonalon ide szállító - Déli áramlat, illetve a tervek szerint a kaszpi-térség gázára alapozó Nabucco gázvezeték megépítése.

A hazai vezetékek egyensúlyáért felelős Fgsz Földgázszállító Zrt. siófoki központja. Nyomás alatt
A hazai vezetékek egyensúlyáért felelős Fgsz Földgázszállító Zrt. siófoki központja. Nyomás alatt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.