Használ, de árt is a vizitdíj
A háziorvosi vállalkozások kis részében, mintegy tíz százalékában a havi bevétel tizede sem származik a vizitdíjból, a többség bevételeinek harmadát-negyedét ebből a forrásból nyeri.
- Az, hogy ki, mennyi bevételhez jut a vizitdíjból, nagyon sok mindenen múlik - mondta lapunknak Salamon Terézia nyíregyházi háziorvos. Például mekkora a körzet, hol van a rendelő, milyen idősek a páciensek, milyen betegségek a gyakoriak. (A gyerekek, vagy például a daganatos, illetve a cukorbetegek mentességet kaptak a vizitdíjfizetés alól.) Ahol sok a fiatal, illetve a krónikus beteg, ott kevesebb a bevétel. Az sem mindegy, hogy hol van a rendelő. Ő például a lakótelep kellős közepén praktizál, ahol pácienseinek többsége bejön a rendelőbe. Az általános szabály szerint itt a vizitdíj 300 forint, ha házhoz hívják, akkor már 600 forint. Ez az ő praxisában havonta maximum két-három alkalommal fordul elő. Mindent összevetve, ebben a praxisban, ahol Salamon Terézia csaknem 2200 beteget gondoz, a vizitdíj-bevétel körülbelül 180 ezer forint havonta. Nyáron ez az öszszeg jóval százezer alá esik. A doktornő jobban szerette, amikor az egészségbiztosítótól havonta fixen megérkezett a vállalkozás számlájára a százezer forintos amortizációs támogatás. Mint mondta: a vizitdíj öszszegét, miután nagy a rendelője, rezsire költi. Igaz, korábban, az irányított betegellátási modellben részt vevő háziorvosként már felszerelte a rendelőjét, szinte nincs olyan orvosi eszköz, amely hiányozna a munkájához.
Keszthelyi Gyula tardosi háziorvoshoz két falu ezerhatszáz lakosa tartozik. Az egészségbiztosító havonta 700 ezer forintot utal a praxisműködtetésre, amit további 200 ezer forint vizitdíj egészíti ki. Mint mondja: az összegből sok mindenre nem futja, mert a bérek és azok járulékai, az egyéb adók szinte felemésztik a bevételt. Tapasztalatai szerint a vizitdíj nem csökkentette a hálapénzt. Ugyanakkor barátja történetét meséli, aki bokatörött feleségével másfél órát állt sorba a mezőkövesdi kórházban, hogy befizethesse a vizsgálatra jogosító vizitdíjcédulát, hogy aztán 15 perc alatt megkapja a felesége az ellátást.
Garai István kiskunfélegyházi háziorvosnak csaknem 2500 betege van, a vizitdíj öszszege itt is 150-200 ezer forint havonta. Garai doktor nem vállalkozó háziorvos, önkormányzati alkalmazott, s mint mondja: meglehetősen bonyolult egy-egy helyzet megítélése, mert a vizitdíj csak normál esetben 300 forint. A mentességnél külön mérlegelni kell, hogy az arra jogosító betegséggel van-e összefüggésben az orvoshoz fordulás, vagy sem, mert ha igen, akkor nulla forint a vizitdíj. Szerinte óhatatlanul előfordulhat, hogy nem a jogszabály szelleme szerinti öszszeget róják ki a betegre. A bevételt eddig bérre és új számítógépre költötték.
A fővárosi III. kerületi szakrendelő igazgatója nem kíván névvel nyilatkozni. Intézménye a havi bevétel három-öt százalékát szedi be a vizitdíjból. Ugyanakkor orvosai panaszkodnak, hogy mind gyakrabban jönnek elhanyagolt állapotban első vizsgálatra a betegek.