A HÖOK tart a lehetséges retorzióktól
Az SZDSZ nem támogat olyan kezdeményezést, hogy politikai csoportok vegyék át a HÖOK szerepét. Hasonlóan nyilatkozott e kérdésben a Fidesz, valamint az MDF is, a két ellenzéki párt szintén nem támogatna ilyen törvényjavaslatot. A HÖOK olyan információk birtokába jutott, melyek alapján határozott, megalkuvást nem tűrő tandíjellenes kampánya miatt retorziók érhetik a szervezetet - írta közleményében az elnök. Értelmezése szerint egy sikeres népszavazást követő kötelező törvénymódosítás nem csak a képzési hozzájárulást, hanem a HÖOK létét is veszélyeztetheti.
Miskolczi Norbert kifejtette: a birtokukba jutott információk alapján a HÖOK szerepét politikai alapon szerveződő csoportok vennék át, ezzel teret engedve a politikai pártoknak, a felsőoktatási intézményekben, vagyis be kellene lépni az így létrejövő, nem szakmai alapon szerveződő gittegyletekbe.
A HÖOK várja a parlamenti pártok válaszát még a népszavazás előtt, hiszen a hallgatóknak joguk van tudni, az eltelt 18 év elegendő volt-e ahhoz, hogy szabadon véleményt nyilvánítsanak - írta az elnök.
A liberális párt nem tud ilyen törvénymódosító javaslatról, és mindent megtesz azért, hogy a tandíjvitában felvállalt véleményéért semmilyen retorzió ne érhesse a hallgatói önkormányzatokat - közölte az SZDSZ szerdán.
A Fidesz megalakulása óta elkötelezett híve a demokratikus szabadságjogok érvényesülésének, amelyek közül az egyik legfontosabb a szólás és a véleménynyilvánítás szabadsága - közölte pártja álláspontját tolmácsolva Ágh Péter országgyűlési képviselő. A demokrácia egyik legfontosabb vívmányának azt tartjuk, hogy mindenki elmondhatja véleményét saját és az ország jövőjének legfontosabb kérdéseiről - írta közleményében a fideszes képviselő, hozzátéve, erről szól a szociális népszavazás is.
A Magyar Demokrata Fórum határozottan elutasít minden olyan törekvést, amely a hallgatói érdekképviselet átalakítását célozza - közölte Almássy Kornél, az MDF alelnöke. A politikus közleménye szerint a HÖOK európai mértékkel is sikeres és példamutató szervezet, melynek önállóságát semmilyen politikai érdek miatt nem szabad feláldozni. Az MDF a rendszerváltozás óta vallja, hogy az oktatási intézményekben nincs helye a politikának, ezért ellenzi, hogy a felsőoktatási intézményekben a hallgatói önkormányzatok feladatát a pártok ifjúsági szervezetei vegyék át - olvasható a közleményben.
Szabó Zoltán szocialista képviselő szerint "a Fidesz és szövetségesei nagyon idegesek attól, hogy mi lesz ennek a népszavazásnak az eredménye", és a felvetést abba a vonulatba sorolta, amelynek része az ezerforintos vizitdíjról, a névjegyzék-hamisításról vagy éppen a dupla tandíjról szóló hír: ez is "ugyanolyan kacsa, mint az összes többi". Mint mondta, tudomása szerint sem az MSZP oktatási munkacsoportja, sem a szaktárca nem foglalkozik ilyen tervvel.
Az oktatási tárca azt közölte, hogy legkorábban csütörtökön reagálnak a HÖOK elnökének nyilatkozatára.
(MTI)