Nincs megállapodás a Nabuccoról az ötpártin

Nem született megállapodás az SZDSZ által kezdeményezett szerdai ötpárti egyeztetésen: a pártok nem tudtak megállapodni sem Nabucco gázvezeték melletti magyar elkötelezettségről szóló országgyűlési határozatról, sem a projekttel foglalkozó eseti bizottságról.

Kóka János, az SZDSZ elnöke az egyeztetés után újságíróknak azt mondta: egyrészt a Nabucco-projektet támogató országgyűlési  határozattervezetről szerettek volna egyezségre jutni, másrészt az  SZDSZ javaslatára létre akartak hozni egy eseti bizottságot,  amelyben fele-fele arányban képviseltetné magát a kormány és az  ellenzék.

A liberális pártelnök szerint az ötpárti tárgyalás résztvevői a  Nabuccót támogató határozati javaslat több mint 99 százalékában  egyetértenek, mindössze egy-két szón van vita köztük. Az eseti  bizottság ügyében az MDF, az MSZP és az SZDSZ azt támogatja, hogy az  kifejezetten a Nabucco-projekt megvalósítására fókuszáljon, a Fidesz  és a KDNP pedig azt szeretné, ha a testület a Déli áramlat  szerződésével is foglalkozna.

Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője ugyanakkor kijelentette: ellent kell mondania Kóka Jánosnak abban, hogy közel lennének a megállapodáshoz, mert szerinte alapvető megközelítésbeli különbség van és az MSZP és a többi párt között.

A szocialisták nem támogatják, hogy Magyarország prioritásként  kezelje a Nabucco megépítését, a Fidesz viszont ragaszkodna ahhoz, hogy ne "egy projekt", hanem "a prioritás" legyen Magyarország számára a Nabucco projekt, minden más alternatív vezetékkel szemben - fejtette ki Németh Zsolt.

Az eseti bizottságról szólva a fideszes képviselő hangsúlyozta:  a Déli áramlat gázvezetékről kötött orosz-magyar szerződés "ezer  sebből vérzik", és a megállapodást "puccsszerűen" kötötte meg a  kormány, ezért mindenféleképpen alapos vizsgálat tárgyává kell tenni  nem csak a Nabuccót, hanem a Déli áramlattal kapcsolatos  előkészületeteket is.

A szocialista Kovács Tibor erre reagálva azt mondta, az  Alkotmány rendelkezik arról, hogy a kormány nemzetközi szerződéseket  köthet. Az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett arra,  korábban az öt frakcióvezető arról állapodott meg, hogy a  Nabucco-projekt támogatására közös országgyűlési határozati  javaslatot terjesztenek be és ennek elkészítésével megbízták a  Külügyminisztérium államtitkárát.

Kovács Tibor szerint ez a javaslat lényegi elemeiben megegyezik  az SZDSZ-frakció indítványával, mindkettőnek az a lényege, hogy minden akadályt el kell hárítani a Nabucco-projekt megvalósulásának útjából. A szocialista politikus hozzátette: az eseti bizottság  felállítását is támogatják, bár erre a feladatra alkalmasnak  tartanák a gazdasági bizottságot is.

Kóka János kérdésre válaszolva elmondta: folytatják az  egyeztetést, és azt szeretné, ha egy héten belül újra  tárgyalóasztalhoz tudnának ülni, hogy minél hamarabb az Országgyűlés  elé kerüljenek a javaslatok.

A liberális pártelnök megjegyezte: a pártok képviselői most saját frakcióikkal egyeztetnek, így kiderül, a Fidesz el tud-e tekinteni attól, hogy a Nabuccóval foglalkozó eseti bizottság vizsgálja a Déli áramlat szerződését is.
Tájékoztatása szerint az öt párt egyetértett abban, hogy a  Nabucco nemcsak energiapolitikai, de geostratégiai és  biztonságpolitikai program is, amely nem kizárólag a gázellátásról  szól, hanem arról is, Magyarország és Európa hogyan tud több lábra állni az energiapolitikájában. Kóka János közölte: azok az orosz vezetékek, amelyek különböző országok együttműködésével szállítanak gázt, csak arra alkalmasak, hogy az orosz gáz Európába juttatásának tranzitkockázatot csökkentsék.

Németh Zsolt ugyanakkor úgy vélte, mondhatja a kormány, hogy több vezeték, több biztonság, a Fidesz szerint a több orosz vezeték nagyobb egyoldalú energiafüggőséget jelent.

"Most bemutattuk, milyen az ötpárti egyetértés magyar módra" - jegyezte meg a tájékoztató végén Kóka János, aki szerint a tárgyalóteremben "konszenzuálisabb" volt a hangulat.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.