Hajrában a demokraták
A két államban, valamint a kicsiny Vermontban és Rhode Islanden tegnap tartották a szavazást, az első eredményeket magyar idő szerint szerda hajnalban hozzák nyilvánosságra. Az utolsó felmérések szerint Ohióban Clinton viszonylag biztosan vezet, míg Texasban gyakorlatilag holtverseny alakult ki. Vermontban Obama, Rhode Islanden Clinton győzelme valószínű. A négy államban összesen 370 delegátusról döntenek, ezek több mint felét Texas adja. Obama kedd reggel a CNN összesítése szerint még 1378:1269 arányban vezetett, a győzelemhez 2025 küldött kell.
A napokban hatni kezdett a Clinton-kampány hónapok óta hangoztatott panasza, miszerint a sajtó zöme Obamát támogatja, és nem jár utána a mindössze 46 esztendős, karizmatikus szónoknak bizonyult szenátor korábbi ügyeinek. A legendás szombati kabaréműsor, a Saturday Night Live tíz napja maró humorú szkeccsben támadta meg az Obamától puhán, Clintontól viszont keményen kérdező tévés műsorvezetőket, és azóta fordult a kocka. Napvilágot látott például, hogy Obamát furcsa szálak fűzik egy korrupció miatt eljárás alatt álló üzletemberhez. A szenátor 150 ezer dollárt adott jótékonysági szervezeteknek, mert az illető az évek során ennyivel támogatta a pályafutását. Kérdés azonban, hogy a botrány nem jött-e túl későn ahhoz, hogy érdemben befolyásolja a keddi eredményeket.
A demokrata előválasztásokon a szavazatok arányában osztják el a delegátusokat - Texasban csak a kétharmadukat, a maradékot kedd este jelölőgyűléseken -, így, hacsak Obama nem viszi el Ohiót is, a keddi eredmények sem hoznak végleges döntést. Clinton arra készül, hogy az április 22-én esedékes pennsylvaniai előválasztásokig mindenképpen versenyben marad. Mivel a közvélemény-kutatásokban ott is vezet, texasi és ohiói győzelem esetén Clinton azzal érvelhetne, hogy az összes nagy államban ő nyert, Obama csak a kis államokat vitte el.
A republikánus oldalon a mostani előválasztások matematikailag is bebiztosíthatják John McCain elnökjelöltségét. Mike Huckabee azt ígérte, addig versenyben marad, amíg az éllovas nem szerzi meg a szükséges 1191 delegátust. McCain kedden 1047-nél tartott.