Demszky sürgeti a XII. kerületi Turul-szobor lebontását
A főpolgármester elmondta, hogy a jogerős bírósági ítélet lezárta azt a több éves procedúrát, ami a Fővárosi Közgyűlés azon döntését követte, hogy nem járultak hozzá a jogszerűtlenül felállított Turul-szobor fennmaradásához.
Demszky a Turul-szobor ellen szóló fővárosi érvelést kifejtve azt mondta, hogy a Turul-szobor alá felvésve nem lehet megemlékezni azokról az áldozatokról, akiket a Turul-szimbólum által fémjelzett, azt viselő egyenruhások végeztek ki. Hozzátette, hogy a múlt század első felében Turul Szövetségnek hívták az egyetemi diákok azon szervezetét, amely antiszemita jelszavakkal jelent meg az egyetemeken, hogy a tagjai hallgatókat verjenek meg származásuk miatt.
Demszky szerint a turulmadár egyrészt ugyan katonai szimbólum volt, másrészt viszont a szélsőjobboldal is használta ezt. Éppen ezért nem használható a turul a vészkorszakkal, a világháborúval kapcsolatban, az áldozatokkal összefüggésben.
Az pedig már egyszerű jogi kérdés, hogy a főváros nem tudja elfogadni, hogy egy kerületi önkormányzat a jogszabályokat megsértve engedély nélkül építkezzen, ahelyett, hogy példát mutatna a jogszabályok betartásáról az embereknek. Ezt a kerületi engedetlenséget a fővárosi önkormányzat mindvégig rendkívül nehezményezte - jegyezte meg.
A főpolgármester közölte, méltányolja Pokorni Zoltán polgármester azon erőfeszítéseit, hogy ezt a kérdést politikailag megoldja, és hogy egy másik helyen megemlékezzenek a második világháború polgári áldozatairól.
S bár ezt a szándékot támogatja, mindez nem ad okot arra, hogy a Turul-szoborral kapcsolatos jogi álláspontján a főváros változtasson - mondta.
(MTI)