Pokorni szerint eltitkolják a felvételi adatokat
Reméli, a mostani titkolózás azt jelenti, hogy pusztán meg akarják úszni ezt a hetet, nem pedig azt a szándékot takarja, hogy a tandíj emelésére készülnek. Felidézte, 2006-ban közmegegyezés volt abban a kormánypártok és az ellenzék között, hogy Magyarországon nem akarnak tandíjat. A választások után ennek ellenére a koalíció olyan tandíjrendszert foglalt törvénybe, amelyik azzal a veszéllyel fenyeget, hogy nem kerülhet be a felsőoktatásba az, aki tehetséges, hanem csak azok, akiknek a szülei meg tudják fizetni a tandíjat.
A jelentkezők száma a tandíj bevezetésének hírére már 2006-2007-ben jelentősen csökkent, mintegy 25 ezer "potenciális tehetsége ennek az országnak" esett el attól a lehetőségtől, hogy egyetemre, vagy főiskolára járjon - mondta az ellenzéki politikus. Attól tart - tette hozzá - hogy idén tovább csökkent a jelentkezők száma.
Az elmúlt években néhány nap alatt, 2005-ben hét, 2006-ban pedig kilenc nap alatt nyilvánosságra kerültek az adatok, most pedig február 15-e óta már 19-20 nap telt el, ami annyit jelent, hogy a minisztérium titkolózik - jelentette ki Pokorni Zoltán.
Amikor Hiller István oktatási miniszter hétfőn a parlamentben azt állította, hogy az elmúlt nyolc évben nem sikerült harminc napon belül a jelentkezési lapok összeszámlálása, nem mondott igazat - mondta.
Pokornira reagálva az Oktatási Hivatal azt közölte, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján április elején lehet biztosat mondani a felsőoktatásba jelentkezők számáról.
Az oktatási tárca háttérintézménye egy közleményében felsorolta, hogy az elmúlt években mikor jelentek meg a véglegesnek tekinthető létszámadatok: 2002. március 27. ; 2003. április 15. ; 2004. március 29. ; 2005. április 5. ; 2006. április 6. ; 2007. április 10.
(MTI)