Mindenki menthet életet
Hirtelen halálnak azt a balesettel össze nem függő, váratlan keringésmegállást nevezik, amely a panaszok kezdetétől számított néhány órán belül végez a beteggel. A hirtelen halál nem ritka. Kórházon kívül százezer ember közül Magyarországon is évente legalább 60 esetben fordul elő, s gyakran látszólag teljesen egészséges, fiatal emberek életét követeli.
Az esetek döntő többségében szívritmuszavar (kamrafibrilláció) idézi elő a szívkamra izomzatában jelentkező szabálytalan, rángásszerű mozgást, amely, ha nem szüntetik meg gyorsan, végzetessé válik. A kamrafibrilláció kezdetétől percenként tíz százalékkal csökken az esély. Ilyenkor az a nagy kérdés, van-e valaki, aki azonnal tud segíteni.
Fel kell ismerni, hogy ha a beteg öntudatát vesztette, s nem lélegzik. Azonnal mentőt kell hívni, és addig is, amíg megérkezik a segítség, szabaddá kell tenni a beteg légutait, s hozzá kell látni a mellkas ritmikus nyomásához.
A szegycsont alsó harmadát nyomjuk, lehetőleg percenként százszor. A nyomást nyújtott karokkal, egymásra helyezett tenyerekkel, kis területre gyakoroljuk, úgy, hogy a mellkas
4-5 centimétert süllyedjen, majd hagyjuk teljesen visszarugózni. Ezzel lehet fenntartani a szükséges keringést - mondja Rudas professzor. Szerinte még az is segít, ha valaki nem tudja ilyen tempóban végezni a masszázst. A szájtól szájba való lélegeztetéstől sokan ódzkodnak, gyakran emiatt nem vállalkoznak a laikusok a beavatkozásra. Mindenkinek tudnia kell azonban, hogy ha ezt nem is kívánja megpróbálni, nem akar, vagy nem mer lélegeztetni, mert nem rendelkezik ismeretekkel, akkor is a mentő érkezéséig folytatott mellkaskompressziókkal önmagában is jelentősen javíthatja az életkilátásokat.
A defibrillátor gyors áramütéssel, sokkal megszünteti a kóros ritmust, és ezzel lehetővé teszi a szabályos ritmus visszatérését. A külső defibrillátorok mellett ma már léteznek bőr alá beültethetők is, amelyeket Magyarországon is megkaphatnak azok a betegek, akiknek korábban már volt újraélesztésük. A külső defibrillátorok közé tartoznak az úgynevezett automata készülékek, amelyek használatához nem szükséges orvosi ismeret. E gépek képesek EKG-analízisre, és annak eldöntésére, hogy szükséges-e a sokk. Minderről hangosan értesítik az eszköz felhasználóit, akiknek a gép utasításait kell követniük. Utasítja az újraélesztőket, hogy mikor engedjék el a beteget, nehogy véletlenül ők is áramütést kapjanak.
Az automata készülékek sok életet mentettek már meg olyan helyszíneken, ahol nem volt a közelben orvos. Használják mentőautókban is, amelyekben csak ápoló van, orvos nincs. Van, ahol a rendőrséget, illetve a tűzoltókat is felszerelik ilyen eszközökkel.
A világ sok táján - és Magyarországon is - közterületeken, például repülőtereken, sportpályákon, helyeztek el automata defibrillátort. Gyakran bizonyultak hasznosnak. De nagyon fontos - szögezi le Rudas professzor -, hogy az ilyen készülékek mindig gondosan karban legyenek tartva, és a közelükben legyen olyan személy, aki ismeri a használatukat, vagy legalább hajlandó újraélesztésre, és kapcsolatba tud lépni a mentőkkel is.
Ha a keringés-összeomlás kezdetétől több mint tíz percig nem történik semmi a beteggel, nemcsak az életkilátások csökkennek, hanem túlélés esetén súlyos agyi károsodással kell számolni.
Ha minden szerencsésen alakul, és a beteggel idejében foglalkoznak, akkor akár teljesen rendbe is jöhet, és visszatérhet az aktív életbe. Ezért külföldön már az iskolásokat is felvilágosítják, hogy mi a teendő, ha valaki hirtelen rosszul lesz. Van, ahol még az óvodásokat is megtanítják arra, hogy gyorsan segítséget, mentőt kell hívni.
Mostanában gyakran hallani olyan hirtelen halálról, amely fiatal sportolókat, főleg focistákat ért. Rudas professzor úgy véli, ezek az esetek időnként veleszületett rendellenességek következményei. A betegség velejárója a szívritmuszavar, amelyet az erős terhelés provokál, és vezet el a váratlan halálhoz. De a focistáknál a sok ütközés és a mellkast ért ütések is előidézhetik a szívritmuszavart. A kemény foci nem feltétlenül egészséges. Mint ahogy a diszkókban is egyre gyakrabban fordulnak elő fiatalemberekkel tragédiák. Sokszor az amfetaminszármazékok, például az ecstasy tabletták váltják ki a halálos szívritmuszavarokat.