Varsó és Prága összeveszett a pajzson
Továbbra sincs megállapodás az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi telepítéséről. A lengyelek számára jó jel - írta a Gazeta Wyborcza -, hogy a tárgyalásokat amerikai részről immár nem a katonai szakértők, hanem diplomaták folytatják. Őnekik ugyanis fontosabb, hogy sikerüljön dűlőre jutni, és megkötni az alkut lehetőleg március 10. előtt, amikor Donald Tusk miniszterelnök a Fehér Ház vendége lesz.
Mint emlékezetes, az USA Csehországba távolfelderítő lokátorokat telepítene, míg Északkelet-Lengyelországban tíz rakétát helyeznének el. Tusk kormánya azt kívánja, hogy cserébe az amerikaiak vegyenek részt a lengyel haderő korszerűsítésében. A varsói érvelés szerint a telepítés növeli az ország veszélyeztetettségét, ezért az amerikaiaknak legalább a légvédelem korszerűvé tételét kellene vállalniuk. Azt szeretnék, ha az USA Patriot PAC-3 vagy THAAD légvédelmi rakétákkal látná el a lengyel haderőt. Erről folyik a tárgyalás. A vállalkozás súlyát jelzi, hogy a korszerűsítést legalább 20 milliárd dollárra becsülik. Varsó azt is szeretné elérni, hogy az amerikaiak olyan biztonsági garanciákat is adjanak nekik, amelyeket Törökország és Izrael kapott korábban. Állítólag az elvekben már megállapodtak.
Lengyel források úgy tudják, hogy ezeket az új fegyvereket esetleg egy jövendő NATO-rakétavédelem elemeiként állítanák fel, és ezzel biztosítanák az atlanti szövetség déli, délkeleti szárnyának biztonságát.
A cseh kormányfő eközben bírálta a lengyeleket, mivel azok - állította - túl magas árat szabtak a telepítésért, és ezzel elhúzzák a megállapodást. Úgy tudni, hogy Prága a lokátortelepítésért cserébe csupán azt kérte, hogy az amerikaiak szálljanak be a cseh tudományos-technológiai (nem katonai) iparba. Mirek Topolánek attól tart, hogy a konok lengyel álláspont miatt az április első napjaiban Bukarestben megrendezendő NATO-csúcsig nem hozzák tető alá az egyezséget. A cseh kormányfő szerint az amerikai lokátor és a rakéták telepítése az európai NATO-tagok fontos érdeke. A cseh-amerikai tárgyalások a majdan Csehországban ténykedő amerikai személyzet jogállásáról folynak.