Nyílt forrású programokra vált a német külügyminisztérium

Nyílt forráskódú programokra vált 2009 végéig a német külügyminisztérium, a tárca nagyobb biztonságot és kisebb költségeket remél az új rendszertől, mondta a tárca tanácsosa, Karl-Georg Schon hétfőn Berlinben.

Az átállás már több mint négy éve tart, a külügyminisztérium szerverein már nyílt forráskódú szoftverek futnak, jelenleg a több mint harmincezer asztali gépre telepítik fel a rendszert. A teljes átállás 2009 végére fejeződik be, mondta Karl-Georg Schon.

A remélt nagyobb biztonság és a kevesebb költség mellett az előnyök között van az is, hogy a különböző hibák és biztonsági rések könnyebben orvosolhatók, mint a licenchez kötött programok esetén, tette hozzá.

A nyílt forráskódú programok használatának ötlete a kilencvenes években vetődött fel, amikor a tárcának le kellett cserélnie addig használt, elavult operációs rendszerét. Az átállás több mint nyolcvan százalékkal olcsóbb volt, mintha a világ legnagyobb operációs rendszerének következő verziójára álltak volna át. A Windows NT-ről a Windows XP-re való váltásra százmillió eurót kellett volna költenie a tárcának, de a Linux bevezetése csak 17 millióba került, mondta a tanácsos.

Szerinte az átállás a Microsoftot is érzékenyen érinti, erre vall, hogy a vállalat vezetője, Bill Gates két hónappal ezelőtt személyesen lobbizott a német kancellárnál az ügyben.

Egyes szervereken azonban továbbra is a Windows marad, mert nem minden alkalmazás futtatható a nyílt forráskódú környezetben. Éppen ezért a tárca szeretné elérni, hogy a szoftvergyártók is alkalmazkodjanak az új irányzatokhoz.

A világon egyre több kormányzati szerv használ nyílt forráskódú programokat, a német külügyminisztérium információi szerint azonban tárcájuk az első az EU-ban, amelyik ilyenekre vált. Habár a külügyminisztérium átáll, összkormányzati döntés még nem született arról, hogy a német kormányzati szervek a jövőben nyílt forráskódú rendszereket használjanak.

Egyúttal Németország nem bátorítja az uniós szerveket és a többi tagállamot arra, hogy nyílt forráskódú szoftvereket használjanak, mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy mik az igényei és lehetőségei, húzta alá Karl-Georg Schon.

Németország egyébként is egyre fontosabbnak tartja az információs technológia terjesztését.

A német külügyminisztérium hétfőn jelentette be, hogy a kormányzat új programot indít a digitális szakadék áthidalására a világ fejlett és fejlődő része között. A Konrad-Zuse ösztöndíj-program 2009-ben indul, az első évben tíz résztvevővel. Összesen több mint száz - főként fejlődő - országból várnak jelentkezőket a programra. Az ösztöndíjasok a tervek szerint havonta 1200 eurót kapnak majd 12 hónapon keresztül,mondta Henrich Tiemann külügyi államtitkár.

Németország további programokkal is megpróbálja hangsúlyozni szerepét az információtechnológiában. Ezek közé tartozik az Ötletek földje (Land der Ideen) program, amelynek kiemelt célja, hogy bemutassa a világnak: Németország nemcsak az autógyártásban van a világ élvonalában, hanem a távközlésben és az információtechnológiában is.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.