Befűtenek maguknak
Továbbra is megoszlanak a vélemények arról, megéri-e leválni a távhőszolgáltatásról, mindenesetre tény, több budapesti példa is igazolni látszik az egyedi gázkazános megoldás előnyeit. Mindeközben a Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt. a "félrevezető, hamis képet sugalló összehasonlításokra" hívja fel a figyelmet. Szerinte ugyanis kevesebb anyagi ráfordítással (az egyedi szabályozás és mérés kialakításával) hasonló költségmegtakarítást lehet elérni a távfűtött lakásokban is.
Bárhogy is, egyre kevesebben vállalják, illetve bírják kifizetni a telente akár havi 40-50 ezer forintra is rúgó fűtésszámlákat. A leválást választó egyik tízemeletes, 88 lakásos panelépület Zuglóban, a Nagy Lajos király útján található, ott s további két XI. kerületi házban ugyanaz a cég végezte el a teljes átalakítást, s üzemelteti a rendszert. Utóbbiért havi ezer forintot kell fizetniük a háztartásoknak. A vállalkozás vezetője, Tarján Ernő a helyszínen mutatta be a Népszabadságnak a 2003-as leválással kiépített új rendszer működését. Az épület teljes gépészeti átépítése 61 millió forintba került. Ebből kialakították a tetőtéri kazánházat, a pincei hőközpontot, beépítették a külső hőmérsékletet is figyelembe vevő, három, energiatakarékos, kondenzációs gázkazánt. Kicserélték a ház teljes melegvíz-ellátási rendszerét, a lakások hideg-meleg vizes hálózatát s az összes alap- és felszállóvezetéket - élettartamuk 50 év. Az azonos méretű, 56 négyzetméteres lakások hő- és melegvíz-felhasználása egyenként szabályozható és mérhető lett.
A garantáltan legalább 25 éves élettartamú gázkazánok hatásfoka 98,4-99,8 százalék között mozog, így vesztesége alig keletkezik a háznak, mivel a maradék egyszázaléknyi hőmennyiség is az épületen belül marad. Ezt és a károsanyag-kibocsátást évente ellenőrzi a Fővárosi Kéményseprő-ipari (Főkétüsz) Kft. is. Az egyedi gázkazános megoldás tehát nem környezetszennyező, mint ahogy arra a Főtáv szokott hivatkozni. Ráadásul cirkulációs veszteség sincs, hiszen a hőt ott használják fel, ahol előállítják. Nem így a Főtávnál, ahol több száz kilométeres csőrendszeren juttatják el a fűtési meleg vizet az épületekbe. A sokszor rosszul szigetelt vezetékek miatt az utcát is fűtik, a gépészet működtetéséhez rengeteg áramára is szükség van. Mindezt a fogyasztók fizetik meg.
A leválás legérzékenyebb pontja a beruházás költsége, mivel sokan rettegnek a jelzáloghiteltől, a magas törlesztőrészletektől. Csakhogy erről szó nincs - mondta az épület ingatlankezelőjének ügyvezetője, Simon Zoltán. A lakók egyenként kötöttek lakástakarékossági előszerződést a Fundamenta-Lakáskassza Zrt.-vel, majd a futamidő végére összegyűlő pénzt előre a hitelező bankra engedményezték. Magyarán az állami támogatást is élvező lakáskasszaszámlán felgyűlő összeg lett a bankhitel fedezete. Ez lakásonként 667 ezer forintot tett ki, ötéves futamidővel. A havi 11,5 ezer forintos részleteket a fűtésdíj-megtakarításból tudják kigazdálkodni.
Az egyik lakó szerint is megtérül az átalakítás: 2003-2004-ben a körülbelül ötezer forintos alapdíj mellett télen havi 18 ezer forintot fizetett a fűtésért, s 5-7 ezret a meleg vízért, összesen 28-30 ezer forintot. Az átállás után viszont mindez átalányban összesen havi ötezer-kétszáz forintra csökkent, beleértve a karbantartás díját is. Ugyanez 2006-ban hétezer-hatszáz, 2008 januárjában - az infláció és a drasztikus gázáremelések után is - "csupán" 13 ezer forintjába kerül. Ugyanezért a Főtávnak már legalább 40 ezer forintot fizetne.
A lakók elégedettsége sem győzi meg a Főtávot, a cég ugyanis állítja, ha egy teljes évre kivetítjük a költségeket, már korántsem biztos, hogy jobban jártak a családok. A Főtáv szóvivője, Balog Róbert elismeri a távhő 20 százalékos árhátrányát, ami viszont a fűtés-korszerűsítésből származó 15 százalékos hőmegtakarítással, valamint az ehhez nyújtott tízszázalékos alapdíjkedvezménnyel lefaragható. Elképzelhető, hogy valakinek havi 40 ezer forint most a téli távhőszámlája, nyáron viszont jóval kevesebb.
A Főtáv szerint a szóban forgó épületben idén 256-265 ezer forintba kerülne a távfűtés lakásonként - beleszámítva a 87 600 forintos alapdíjat s a korszerűsítéssel járó kedvezményeket. Ezzel szemben a lakók a hiteltörlesztéssel együtt még 2008-ban is összesen 294 ezer forintot fizetnek ki, nem beszélve más tételek, például a vízkeringetés közös költségben jelentkező áráról. Ugyanebben az épületben az átalakítás évében az egyik legtöbbet fizető lakásban a tényleges távhőköltség évi 145 ezer forint volt - egyenletesen elosztva havi 12 ezer forint. A leválást követő átalakítás s a járulékos költségek viszont jóval többet, havi 17 ezer forintot "elvittek a kasszából". Ugyanez a lakó most éves szinten, átalányban havi 20-21 ezer forintot fizetne a Főtávnak.
Balog Róbert szerint az igaz ugyan, hogy idén lejár a háztartások hiteltörlesztése, de helyét feltehetően átveszi egy csaknem hatezer forintos felújítási alap. A szóvivő szerint ugyanis öt éven belül esedékessé válik a gázkazán felújítása. Ami pedig az energiatermelés hatékonyságát illeti: józan ember nem gondolja azt, hogy a villamos energia termelése során keletkező hő hasznosításánál létezik jobb hatásfokú, direkt kazános tüzelés - még a szállítási veszteség, valamint a keringetés levonása után is.