Emma letarolta fél Európát
Az óránként több mint száz kilométeres szél és a jégeső háztetőket bontott, fennakadásokat okozott a közúti és a vasúti közlekedésben, még a Ferihegyi repülőtér forgalmát is le kellett állítani egy időre. A Nyugat-Európában halálos áldozatokat szedő, Emma névre keresztelt orkán Magyarországon már nem járt súlyosabb személyi sérülésekkel.
A meteorológiai szolgálat szombaton nem sokkal dél előtt adott ki első fokú, úgynevezett piros jelzést. A viharciklon pár óra alatt végigsöpört a Dunántúlon, és délután két órára már a főváros térségében végzett komoly pusztítást, itt 140 kilométeresre erősödött. Budapesten főként belvárosi épületeket rombolt, de megtépázott új házakat is.
A vihar Nagyszentjánoson 250 ingatlant rongált meg - jelentette győri tudósítónk. Itt lakóházak tetejét tépte le, kéményeket döntött le, és elkelt a megye minden részéből érkezett segítség a károsultaknak. Bajnai Gordon önkormányzati miniszter vasárnap ellátogatott a faluba. Bábolnánál egy kamion a sztrádára zuhant a felüljáróról, a Fertő tóból szörföst kellett kimenteni, Sopronnál az osztrákok időlegesen lezárták a határátkelőt, mert kidőlt fák torlaszolták el az utat. Vas megyében a 80-110 kilométeres sebességű szél fákat döntött a közutakra, villanyvezetékeket tépett le, tűzfalakat és háztetőket bontott meg. A településen szerencsére senki sem sérült meg, a tűzoltók a rendőrökkel és a helyi képviselőkkel együtt végigjártak minden házat, segítettek az értékmentésben. Pesztenlehrer Lajos megyei katasztrófavédelmi igazgató elmondta, hogy szombaton hét önkéntes egyesület, valamint a győri Rába- és az Audi-gyár tűzoltói is részt vettek a megyében a katasztrófaelhárításban.
Győr-Moson-Sopron megyén kívül a legtöbb káresetet a főváros térségéből, valamint, Békés és Fejér megyéből jelentették. Ez utóbbi megyében például Beloianniszban a könyvtár tetejét tépte le a szél, míg Kajászón a művelődési házat, az általános iskola tetejét és a református templom tornyát tette tönkre a vihar - tudósított az MTI. Békés megyében Dévaványa szenvedte a legsúlyosabb károkat.
Budapesten és Pest megyében több ház tetejét is megbontotta a szél, az utcákat törmelék borította, több helyen nem működtek a közlekedési lámpák sem. Több bevásárlóközpont tetejét is megrongálta a szél, és számtalan gépkocsi tört össze a kidőlő fák és leszakadó ágak súlya alatt. Dél-Budán délután óránkénti 140 kilométeres, orkánerejű szelet mértek egy lágymányosi egyetemi épület tetején elhelyezett műszerrel. Ez a szélerősség hasonló a 2006. augusztus 20-i, halálos áldozatokat is követelő, tragikus kimenetelű viharban mért orkán erejéhez.
A viharos szél vasárnap délután ismét megerősödött, helyenként 90-100 kilométeres óránkénti sebességgel fújt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a légmozgás hétfő hajnalra mérséklődik. Hétfőn változékony idő lesz, helyenként várható eső, záporeső; általában 12, 17 fok közötti hőmérséklet valószínű. Keddtől újabb erős széllel, hózáporokkal átmeneti lehűlés kezdődik.