Dévaványán összefogtak a bajban
Körülbelül kétszáz méter széles sávban mintegy 250 házat rongált meg - mintegy 15-öt súlyosan - a szombati szélvihar Dévaványán. Pap Tibor polgármester azt tekinti súlyos rongálódásnak, ahol nemcsak a cserép törött, hanem a tetőszerkezetnek, tűzfalnak, kéménynek is baja esett.
Vasárnap estefelé még dolgoznak a tetőkön: ahol sikerült elég cserepet szerezni, vagy volt tartalékban, ott azt rakják föl. Ahol az összes cserepet összetörte a szél, ott fóliával próbálják ideiglenesen beborítani a tetőt.
Bogya Lászlóék portáján többmilliós a kár.
- Néhány másodperc volt az egész - meséli a férfi. - Szerencsére én a disznóólban voltam, nem a lakásban. Egy cserepet befújt az ablakon a szél, aztán benyomta az ablakkeretet is. Utána egy pillanat alatt ledőlt a tűzfal, és az összes cserepet levitte a szél a tetőről.
- Autóval jöttem hazafelé, amikor keresztben kidőlt előttem a villanyoszlop - teszi hozzá a feleség. - Hátratolattam, és közben láttam, hogy dől a házunk fala.
- Elment az áram, a szoba tele lett üvegcseréppel. Ha bent lettünk volna, meg is halhattunk volna - toldja meg a lányuk.
Dévaványán nem sérült meg senki a viharban.
A szomszédban Pap Ferenc már pótolta is a házáról hiányzó cserepeket.
- Én ott a kiskonyhában ültem, olvastam az újságot - meséli az idős férfi. - Egyszer csak elkezdte csapni a szél az esőt. Nem volt sok eső, de mégis majd' betörte az ablakot. Láttam, hogy visz a szél mindent: cserepet, verébdeszkát, betondarabot. Nézze azt a házat a túloldalon: kétsoros, régi, apró cserép volt rajta, szépen kúpolva. Azt még soha nem kezdte meg a vihar. Most meg a fél tetőt áthozta ide az udvaromba.
Pap Ferencnek nincs biztosítása. Mikor megkérdem, miért nincs, azt mondja:
- Kisnyugdíjas vagyok. Jön a gázszámla, a villanyszámla, a vízdíj, meg még élni is kellene valamiből. Nem sok mindenre elég 50 ezer forint, biztosításra már nem telik belőle.
Állunk a megbontott tetejű házak között Pap Tibor polgármesterrel, amikor odalép hozzánk egy enyhén ittas fiatalember. Biztosítása van ugyan, de nem fizette be az esedékes díjat. Még csak tíz napot késett, azt kérdezi, kaphat-e kártérítést. Hát, ha tényleg csak tíz nap a késedelem, akkor valószínűleg igen - biztatja a polgármester.
- Megnéztük, és úgy látszik, a károsultak 60-70 százalékának van biztosítása - mondja Pap Tibor. - Kérdés, erre a kárra vállaltak-e kockázatot a biztosítók. Az is jellemző, hogy télen, amikor kevés a munka, és magasak a számlák, megkésnek a biztosítási díjjal az emberek.
A bajban összefogtak a dévaványaiak. Akit nem ért kár, ment a rokonához, ismerőséhez segíteni. A súlyosan károsodott házak tulajdonosai rokonoknál töltötték az éjszakát, egy családot pedig az önkormányzat helyezett el egy szolgálati lakásban. Az önkormányzat négy bizottságot küldött ki, hogy számba vegyék a károkat - egyelőre csak azt, hogy pontosan hány épület károsodott, és milyen mértékű a kár. A biztosítók kárszakértői hétfőtől érkeznek. A polgármester mindenkit megkér: amennyire lehet, állítsák helyre a károkat, nehogy egy éjszakai eső eláztassa a mennyezetet a tető nélkül maradt, gyakran vályogépítésű házakban. De azért fényképekkel dokumentálják a vihar elvonulása utáni állapotot - kéri Pap Tibor.
Az önkormányzat megállapodott a Békéscsabai Tondach Téglagyárral, hogy három kamion új cserepet hoznak vasárnap délután. A régebbi házaknak gyengébb a tetőszerkezete, ezért az önkormányzat leszedette a városban lévő régi téglagyár szárító színeiről a rajtuk lévő könnyebb cserepet, és azt rakják föl a régebbi házakra. Sokan úgy oldják meg átmenetileg a gondot, hogy a portájukon a fészerekről, górékról rakják át ideiglenesen a lakóépületekre a cserepet.
Az önkormányzat a fejlesztésre félretett forrásaiból fedezi a hirtelen támadt költségeket - de segítséget kértek mindenkitől, akitől csak lehetett. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter azt mondta Dévaványa polgármesterének: akkor tud nyilatkozni a kormányzati kártérítés összegéről, ha országosan számba vették a vihar okozta károkat.
A segítő buzgalom politikai tényezőket is megmozgatott. Megjelentek Dévaványán segíteni többek között az MSZP, a Fidesz, a Fiatal Baloldal és a Magyar Gárda képviselői. Egy ideig tartani lehetett tőle, hogy majd összevitatkoznak a törmelék fölött, de végül mindannyian találtak maguknak ennél hasznosabb foglalatosságot is: volt olyan ház, amelyre közösen rakták vissza a tetőt.