Abbasz szakított Izraellel

Felfüggesztett minden kapcsolatot tegnap Izraellel Mahmud Abbasz palesztin elnök tiltakozásul amiatt, hogy a zsidó állam hadserege szárazföldi és légi offenzívát indított a Gázai övezetben, amely eddig legalább száz palesztin életét követelte a Reuters szerint. Két izraeli katona is életét vesztette.

Abbasz a döntés szellemében lemondta az Ehud Olmert izraeli kormányfővel tervezett e heti találkozóját. Vasárnap Izrael légi csapást mért Iszmail Haníjának, a Gázai övezetet irányító Hamasz-kormány fejének hivatalára is. Egyiptom tegnap ideiglenesen megnyitotta a rafahi átkelőt a palesztin sebesülteknek.

Az izraeli támadássorozat nemzetközi felháborodást váltott ki. Az Európai Unió soros szlovén elnöksége elítélte az izraeli hadsereg által "túlzott mértékben" alkalmazott erőt a civil lakosság ellen. Ugyanakkor az EU elítélte az izraeli terület elleni palesztin rakétatámadásokat is. Az erőszakos cselekmények beszüntetésére szólította fel Izraelt és a palesztinokat az ENSZ Biztonsági Tanácsa is. A nyilatkozat enyhített a tanácskozáson felszólaló Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szavain. A világszervezet első embere elismerte Izrael jogát az önvédelemre, de úgy vélte, a zsidó állam "túlzott és aránytalan mértékben" alkalmazott erőszakot.

Izrael azonban nem hátrál. - Izrael folytatja katonai akcióit a "terroristacsoportok" ellen - jelentette ki a vasárnapi heti kormányülés elején Olmert. A miniszterelnök, elutasítva a nemzetközi kritikákat, leszögezte: "senkinek sincsen erkölcsi joga Izraelt bírálni, amiért élt az önvédelemhez való jogával". Emlékeztetett arra, hogy azok, akik Izraelt túlkapásokkal vádolják, az elmúlt években nem beszéltek arról, hogy tűrhetetlen a helyzet az ország déli részén a palesztin rakéták miatt.

A Hamasz fizeti meg a helyzet romlásának árát - közölte Ehud Barak izraeli védelmi miniszter. Barak egyúttal megerősítette, hogy folytatják a katonai akciókat a radikális iszlamista szervezet, a Hamasz létesítményei, fegyverraktárai és infrastruktúrái ellen. A miniszter szerint Izraelnek fel kell készülnie a konfliktus eszkalációjára, mert elképzelhető egy nagy horderejű, szárazföldi hadművelet megindítása az övezetben. A jelenlegi offenzívának négy célkitűzése van: véget vetni az izraeli városok elleni rakétatámadásoknak, a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészetnek, a terület Hamasz-kormányzásának, valamint végrehajtani a Gázai övezet végleges elválasztását Izraeltől a 2005-ös izraeli egyoldalú kivonulást követően.

Palesztin férfit nyugtatnak társai a Gázavárost ért egyik izraeli támadás után
Palesztin férfit nyugtatnak társai a Gázavárost ért egyik izraeli támadás után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.