A fényképezők okosodnak
Elindult egy másik irányzat a digitális fényképezők versenyében a megapixelháború mellett. Egyre több szolgáltatást tudnak megvalósítani, és ezek mostanában nem amolyan kiegészítő, "értéknövelő" képességek, mint például a víz alatti fényképezéshez szükséges beállítások, hanem a jó felvétel készítését támogatók, például amelyek valós időben, a felvétel elkészülésének néhány pillanata alatt működnek.
A legelső szoftveres javítás a zajcsökkentés volt: a kisméretű képérzékelő veleszületett zajosságának ellensúlyozására. Miután az érzékelők mérete nem, csak a pixelszám és vele együtt a zaj nőtt rohamosan, a zajcsökkentést "beledrótozták" az alapszintű feldolgozásba, a felhasználó ki sem kapcsolhatja, nem is szabályozhatja.
Következett a "digitális vaku", egy olyan képfeldolgozási eljárás, amely a sötét képrészleteket anélkül teszi láthatóvá, hogy a világosak kifehérednének. Számítógépben, megfelelő programmal természetesen ezelőtt és ezután is feljavíthatjuk képeinket, de a legtöbb mostani fényképezőben magában megtalálható egy ilyen lehetőség. Egyes típusokban választható, hogy már az exponáláskor megtörténjen a korrekció, és vannak olyanok, amelyek kívánságra az elkészített képeket javítják a visszanézéskor.
Körülbelül egy éve, hogy egyes Fujifilm gépek típusjelzésében feltűntek az "FD" betűk, a "face detection", azaz arcfelismerés képességére utalva. Ezek a gépek megtalálják a képen az arcokat, és az élességet azok alapján állítják. Több arc esetén átlagolnak. Az eljárás alapja az emberi szem és száj jellegzetes elhelyezkedési sémája, amiből a korlátai is kitűnnek: profilból nem működik, állatoknál nem működik. Ennek ellenére a tesztek szerint az abszolút sablonos portréképeknél, amikor az alany a kamerával szembenéz, az arcfelismerés észrevehetően csökkenti a rontott felvételek gyakoriságát. A nem sablonos beállításoknál nem... A Fujifilm nyomán az arcfelismerés több más gyártónál is megjelent.
Szintén körülbelül egy évvel ezelőtt digitális fényképezőgépekkel jelentkezett a General Electric amerikai óriáscég. Az idén már a második generációs választékot mutatták be, két olyan képességgel, amely (egyelőre?) egyedülálló. Ezek: mosolyfelismerés, pislogásfelismerés. Vagyis ezek a fényképezők nem akkor fényképeznek, amikor megnyomjuk a gombot, hanem akkor, amikor az alany mosolyog, vagy amikor a szeme nyitva van. Sajnos Magyarországon ezek még nem kaphatók, hogy megítélhessük, mennyire válnak be a gyakorlatban, de elképzelhető, hogy némi késleltetésért cserébe lényegesen kevesebbet hibázunk a szokványos helyzetekben.