Az ENSZ és az EU elítélte az erőszakot alkalmazó Hamászt és Izraelt
Életét vesztette a Hamász palesztin radikális mozgalom fegyveres szárnyának két tagja a Gázai övezetre vasárnap este mért újabb izraeli légicsapásban - közölték kórházi forrásokból.
A tájékoztatás szerint az izraeli légierő a Gáza városától északra fekvő Dzsabalíja menekülttábor ellen intézett támadást.
Az izraeli hadsereg szóvivője megerősítette a légicsapás tényét, hozzátéve, hogy a kiszemelt célpont egy fegyvergyártó műhely volt.
Az újabb áldozatokkal együtt az utóbbi két napban 72 palesztin vesztette életét a Gázai övezetben indított izraeli offenzívában, amellyel a zsidó állam hadserege az övezetből izraeli területek ellen indított palesztin rakétatámadásoknak akar véget vetni.
Abbász felfüggesztett minden kapcsolatot Izraellel
Mahmúd Abbász palesztin elnök vasárnap felfüggesztett minden kapcsolatot Izraellel tiltakozásul amiatt, hogy a zsidó állam hadserege halálos áldozatokat követelő offenzívát indított a Gázai övezetben.
A műveletben szombaton hatvannyolcan haltak meg. A kapcsolatokat a palesztin fél minden szinten szünetelteti - jelentette Abu Nabil Rudeina palesztin szóvivő, aki szerint semmi értelme nem volt az izraeli támadásnak.
Egyiptom ideiglenesen megnyitotta a rafahi átkelőt a palesztin sebesülteknek
Egyiptom vasárnap ideiglenesen megnyitotta a rafahi átkelőt a palesztin sebesülteknek, s emellett orvosi felszerelést is küldött a Hamász ellenőrizte Gázai övezetbe, ahol az elmúlt négy nap izraeli csapásai csaknem 80 halálos áldozatot követeltek.
Kairó a rafahi átkelő megnyitását humanitárius megfontolásokkal - a több száz palesztin sebesült megsegítésének szükségességével - indokolta.
Vasárnap reggel már több tucatnyi palesztin sebesült - családtagjaik kíséretében - várt az átkelő megnyitására az egyiptomi-palesztin határon. Az egyiptomi hatóságok emellett engedélyezték orvoscsoportok és gyógyszerszállítmányok gázai átkelését is.
Az Amnesty International szerint a palesztin hatóságoknak és a Gázai övezetet irányító Hamásznak hatékonyan fel kell lépnie az izraeli polgári lakosságot fenyegető rakétatámadások ellen, de ennek elmaradása sem igazolhatja azt a pusztítást és rombolást, amelyet az izraeli légi és tüzérségi válaszcsapások okoznak a palesztin polgári lakosság körében.
Szaúd-Arábia a náci bűntettekhez hasonlította az offenzívát, és felszólította a nemzetközi közösséget: vessen véget a palesztinok "tömeges legyilkolásának".Az ENSZ BT a Gázai övezetbeli erőszakos cselekmények beszüntetésére szólított fel
A Gázai övezetbeli erőszakos cselekmények beszüntetésére szólította fel Izraelt és a palesztinokat vasárnapra virradóra az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Közben egy hajnali légitámadásnak újabb három palesztin áldozata volt.
A testület nyilatkozata, amelyet Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet, a BT soros elnöke olvasott fel a sajtónak, leszögezte: a Biztonsági Tanács tagjait mélységes aggodalommal tölti el a civil életek kioltása Izrael déli részén és a Gázai övezetben, egyúttal elítéli az erőszak eszkalációját. Ezek az események még inkább hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy minden érintett fel azonnal hagyjon fel valamennyi erőszakos cselekménnyel".
A nyilatkozat szerint megengedhetetlen, hogy ezek a cselekmények kisiklassák az Izrael és a Palesztin Hatóság között megindult politikai folyamatot, amelynek célja Izrael és a palesztin állam békés egymás mellett élésének megteremtése.
Izrael folytatja katonai akcióit a Gázai övezetben a "terrorista csoportok" ellen és ezt nem szándékozik egyetlen pillanatra sem abbahagyni - jelentette ki vasárnap a heti kormányülés elején Ehud Olmert izraeli kormányfő. A miniszterelnök, elutasítva az Izrael túlzott erő alkalmazására vonatkozó nemzetközi kritikákat, leszögezte: "senkinek sincsen erkölcsi joga Izraelt bírálni, amiért élt az önvédelemhez való jogával". Emlékeztetett arra, hogy azok, akik Izraelt most túlkapásokkal vádolják, az elmúlt években nem beszéltek arról, hogy tűrhetetlen a helyzet az ország déli részén és ezen minden lehetséges eszközzel változtatni kell. Olmert szerint "súlyosan téved az, aki abba az illúzióba ringatja magát, hogy a rakéták hatótávolságának megnövelésével gyengíthetik az izraeli hadműveleteket." Hozzátette: minden folytatódik a kormány által megállapított keretek között, a megállapított menetrend szerint és a korábban jóváhagyott eszközökkel, hogy lecsapjanak a Hamászra, az Iszlám Dzsihádra, valamint más terrorszervezetekre és vezetőikre, azokra, akik parancsokat adnak, akik ellátják őket fegyverekkel és akik lehetővé teszik működésüket." Közben ötre emelkedett a vasárnapi palesztin áldozatok száma a Gázai övezetben. Hárman a hajnali izraeli légicsapásokban vesztették életüket, ketten pedig az övezet északi részén fekvő Dzsabalíja táborban lezajlott összecsapásokban estek el.
A vitában Rijád Manszúr palesztin ENSZ-képviselő követelte, hogy a BT ítélje el a palesztin civilek meggyilkolását. Daniel Karmon izraeli nagykövet ezzel szemben azt vetette a palesztin diplomata szemére, hogy felszólalásában egyszer sem említette meg az Izrael elleni rakétatámadásokért felelős Hamászt.
A nyilatkozat enyhített némileg a tanácskozáson felszólaló Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szavain. A világszervezet első embere elismerte Izrael jogát az önvédelemre, de úgy vélte, hogy a zsidó állam "túlzott és aránytalan mértékben" alkalmazott erőszakot. Az ENSZ-főtitkár elítélte a palesztin rakétatámadásokat is, majd az erőszak beszüntetésére hívta fel a válságban szemben álló feleket, Izraelt egyben felszólította a nemzetközi jog betartására.
Mahmúd Abbász szombat este a palesztin-izraeli béketárgyalások felfüggesztése mellett döntött a 61 halálos áldozattal járó Gázai izraeli katonai behatolás miatt. Abbász e döntés szellemében lemondta az Ehud Olmert izraeli kormányfővel tervezett jövő heti találkozóját, és a palesztin és az izraeli tárgyalóküldöttség megbeszéléseit is.A közel-keleti erőszakspirál megállítására szólított fel XVI. Benedek pápa
A közel-keleti erőszakspirál azonnali, feltétel nélküli megállítására szólította fel Izraelt és a Palesztin Hatóságot XVI. Benedek pápa vasárnap Rómában a hagyományos Szent Péter téri Úrangyala imádság után.
A katolikus egyházfő hangsúlyozta: csak az emberi élet iránti abszolút tisztelet kinyilvánításával, legyen szó akár az ellenség életéről, van remény arra, hogy a béke és az együttélés jövőjét kínálhatják e népek fiatal nemzedékeinek, akiknek gyökerei egyaránt a Szentföldben vannak.
XVI. Benedek egyúttal arra szólította fel a katolikus egyházat és híveit: imádkozzanak a Mindenhatóhoz Jézus Krisztus földjének békéjéért és mutassanak szolidaritást mind az izraeli, mind a palesztin nép iránt.
Az EU elítélte a Gázai övezetbeli és izraeli erőszakot
Az Európai Unió soros szlovén elnöksége vasárnap elítélte az izraeli hadsereg által "túlzott mértékben" alkalmazott erőt a Gázai övezet civil lakossága ellen, hangsúlyozva, hogy az ilyen cselekmények ellentétesek a nemzetközi joggal.
Ugyanakkor az EU közleményében ismét elítélte az izraeli terület elleni palesztin rakétatámadásokat, és mindkét felet az ellenségeskedések beszüntetésére szólította fel.
Barak: az árat a Hamász fizeti meg
A Hamász fizeti meg a Gázai övezetbeli helyzet romlása következményeinek az árát - jelentette ki vasárnap Ehud Barak izraeli védelmi miniszter. Barak egyúttal közölte, hogy folytatják a katonai akciókat a radikális iszlamista szervezet létesítményei, fegyverraktárai és infrastruktúrái ellen. A miniszter szerint Izraelnek fel kell készülnie a konfliktus eszkalációjára, mert elképzelhető, hogy egy nagy horderejű szárazföldi hadművelet megindítása az övezetben. Utalt arra, hogy ennek időpontját illetően többféle változatot fontolóra vett az izraeli hadvezetés, de részletekbe nem bocsátkozott. Barak az interjúban pontosította a jelenlegi offenzíva négy célkitűzését: véget vetni az izraeli városok elleni rakétatámadásoknak, a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészetnek, a terület Hamász-kormányzásának, valamint végrehajtani a Gázai övezet végleges elválasztását Izraeltől a 2005-ös izraeli egyoldalú kivonulást követően.
Barak nyilatkozatát megelőzően légicsapást mért az izraeli hadsereg vasárnapra virradóra Iszmáil Haníjének, a Gázai övezetet irányító - nemzetközileg el nem ismert - Hamász-kormány fejének a hivatalára. Szemtanúk arról számoltak be, hogy az izraeli légierő levegő-föld rakétái romba döntötték az üresen álló hivatalt és megrongáltak több környező épületet is. Kórházi források szerint a támadásokban hárman életüket vesztették. Izrael lecsap a gázai terrorcsoportokra - civil áldozatok is vannak
Újabb izraeli akciókban 25 palesztin halt meg szombatra virradóra a Gázai övezetben, köztük legalább hét polgári személy. A számok nem véglegesek. Csaknem mindannyian az övezet északi részén található Dzsabalíja menekülttáborban, vagy annak környékén kaptak halálos sebeket, volt közöttük olyan, aki légi csapásban halt meg, másokat az övezetbe behatoló izraeli katonák lőfegyverrel terítettek le.
Az áldozatok között van az övezetet kizárólagos ellenőrzése alatt tartó Hamász mozgalom katonai szárnyának néhány tagja, az Iszlám Dzsihád szélsőséges mozgalom emberei, egy 17 éves lány, egy 10 éves kislány és 12 éves bátyja - közölték palesztin kórházi források. E források szerint a sebesültek száma mintegy 50.
Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy akcióikban katonáik legkevesebb 15 olyan palesztinnal találták szembe magukat, akik fegyvert használtak ellenük vagy éppen pokolgépet helyeztek el. A harcokban öt izraeli katona is megsebesült - tették hozzá.
Az elmúlt négy napban közel hatvan palesztin veszítette életét az izraeli légi csapásokban és rajtaütésekben a Gázai övezetben, miután a zsidó állam megtorló akciókat indított, mert egy Izrael elleni palesztin rakétatámadásban szerdán meghalt egy zsidó fiatal.
Abbász: az izraeli offenzíva "több a holokausztnál"
Mahmúd Abbász palesztin elnök kijelentette szombaton, hogy a Gázai övezet elleni izraeli offenzíva súlyosabb a holokausztnál, célozva egy izraeli kormánytisztviselő állítólagos szóhasználatára.
Izrael kategorikusan cáfolja, hogy a tisztviselő a "katasztrófa" (soa) szót a holokauszt értelmében használta volna, amikor az övezetre váró megprobáltatásokra célzott.
"Sajnos Izrael egy olyan szót használ mostanában, amelyet 60 év óta általában elkerült, és ez a holokauszt... Ami most Gázában történik, az több mint holokauszt" - jelentette ki Abbász a Palesztin Nemzeti Tanács, vagyis a száműzetésben lévő palesztin parlament megalakítását előkészítő bizottság előtt, Rámalláhban mondott beszédében.
Az izraeli hadsereg offenzívájának az utóbbi négy napban több mint 60 halálos áldozata volt.
Az Egyesült Államok akadályozza a libanoni belpolitikai válság rendezését azzal, hogy hadihajókat vezényelt a libanoni partok közelébe, Washington nem erőltetheti rá saját megoldásait az országra - jelentette ki szombaton Valíd Moallem szíriai külügyminiszter az Arab Liga főtitkárával, Amr Muszával közös damaszkuszi sajtóértekezletén.
"Az Egyesült Államok az egyetlen ország, amely nem támogatta az Arab Liga tervét a libanoni helyzet megoldására. Az Egyesült Államok elsősorban Amr Musza missziójának, az arab tervnek, az Arab Liga tervének üzent (a hadihajó-felvonultatással). Az amerikai beavatkozásnak már történelme van, de ez most egy elvesztett fogadás lesz" - mondta a külügyminiszter.
Az amerikaiak legalább három hadihajót - köztük a Cole torpedórombolót és egy kétéltű rohamhajót - vezényeltek a Földközi-tenger keleti térségébe, nyilvánvalóan erőfitogtatás céljából, a libanoni belpolitikai bizonytalansággal és a Szíriával kapcsolatos feszültséggel összefüggésben. Michael Mullen tengernagy, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke csütörtökön újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a hadihajók kivezénylését nem kell a térségben zajló eseményekre adott válasznak vagy fenyegetésnek tekinteni, pusztán arról van szó, hogy az amerikai érdekek szempontjából "nagyon-nagyon fontos" körzetről van szó.
Az Egyesült Államok Szíriát okolja a libanoni elnökválasztás kudarcáért, mondván: az arab ország sohasem adta fel azt a törekvését, hogy ellenőrzése alá vonja a kis közel-keleti országot.
(MTI)